Haber Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 17:05 Bu haber 3364 kez okundu
 
100 Bin kahveci esnafının temsilcileri Normalleşme İstedi
Türkiye Kahveciler ve Kıraathaneciler Federasyonu’na bağlı 114 Oda Başkanı Ankara’da kahvehanelerde oyunların serbest bırakılması ve normalleşme talebiyle toplandı.
SİVİL TOPLUM Haberi
100 Bin kahveci esnafının temsilcileri Normalleşme İstedi

Türkiye Kahveciler ve Kıraathaneciler Federasyonu Başkanı Murat AĞAOĞLU Türkiye Genelinde bulunan 114 Kahveciler Odası Başkanı ile birlikte başkent Ankara’da ortak basın açıklaması yaptı.

 

COVİT-19 sebebiyle yasaklanan okey, tavla ve diğer oyunların oynanması için Anemon Otel’de düzenlenen basın toplantısına Türkiye Genelinden 100 bini aşkın kahveci esnafının temsilcisi olarak 114 Oda başkanı katılım sağladı.

 

KAHVEHANELERİMİZ 500 YILLIK KÜLTÜRDEN GELİYOR

 

23 Temmuz Perşembe günü Türkiye Kahveciler ve Kıraathaneciler Federasyonu’nun Çankaya Konur Sokak’taki adresinde Saat 14.00’te gerçekleştirilen basın toplantısında açıklama yapan Federasyon Başkanı Murat Ağaoğlu : “Kahvehanelerimiz yaklaşık 500 yıllık kültürden gelmektedir. Vatandaşlarımız stres atmak, arkadaşları ile hoşça vakit geçirmek için okey, tavla, kağıt oynamak amacıyla işyerlerimize gelmektedir.

 

Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masrafların dahi karşılayamamaktadır. Öte yandan işyerlerimizin kiraları,  vergilerimiz, SGK Primleri, elektrik, su , personel ve doğalgaz giderlerimiz  devam etmekte olup mevcut durumda bu giderleri karşılamamız mümkün olamamaktadır.” Dedi.

 

ESNAF MAAŞ, VERGİ, KİRA, SGK  ÖDEYEMİYOR, ÇALIŞAMIYOR

 

Türkiye genelinde 100 binden fazla esnaflarının olduğunu belirten Murat Ağaoğlu,

“Mevcut koşullar altında esnafımız bu haliyle işçisinin yevmiyesini ödeyemez ve çalışamaz hale gelmiştir. Çok zor durumda olan esnafımızın bu mağduriyetinin acilen  giderilmesi gerekmektedir.

Bu durumda olan esnafımıza kira yardımı yapılması, esnafımızın yanında çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi, birikmiş olan elektrik, su , doğalgaz faturalarının yıl sonuna kadar ertelenmesi, birikmiş olan, vergi, SGK Priminin devletçe ödenmesini ve kredilerin faizsiz ertelenmesini talep ediyoruz.” Diye konuştu.

 

 

KAHVEHANELERİMİZİN TAMAMININ NORMALLEŞMESİNİ TALEP EDİYORUZ

 

Murat Ağaoğlu açıklamasını şöyle tamamladı: “ Kahvehanelerimizde oyun oynanmasına izin verilmesi halinde gerekli tüm önlemleri eksiksiz alacağımızı da belirtmek isterim.  Türkiye genelinde tüm işyerleri normalleşmişken, sadece kahvehanelerimizde okey, tavla, oyun kağıdı, bilardo vb. oyunların oynatılmamasını kahvehane esnafı olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz.

 

Gerekli tedbirlerin alınarak kahvehanelerimizin tamamının normalleşmesini, yukarıda belirttiğimiz ekonomik taleplerimizin karşılanmasını, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere ilgili bakanlıklardan talep ediyoruz.”

 

Basın toplantısı sonrasında bir değerlendirme yapan Samsun Kahveciler Odası Başkanı Mustafa Kara da şunları söyledi:” Ankara’da Tüm Türkiye’den gelen Esnaf Odası Başkanı arkadaşlarımızla ortaya koyduğumuz haklşı taleplerin bir an önce yerine getirileceğini umuyoruz.

 

MUSTAFA KARA:” NORMALLEŞME KARARINI BEKLİYORUZ!”

 

Türkiye’de 100 bine yakın esnaf, çalışanları ve aileleri mağdur durumdadır. Yetkililerin bir an önce bu sese kulak vererek, normalleştirilmeyen tek esnaf olan Kahvehanelerin de normalleştirilmesi  en büyük beklentimizdir. Bayramdan sonra bu normalleşme kararının çıkmasını umuyoruz. Yoksa esnafımız artık yok olmanın eşiğinde.”

 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: 100, Bin, kahveci, esnafının, temsilcileri, Normalleşme, İstedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı