Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 17:03 Bu haber 870 kez okundu
 
100. Yılda 19 Mayıs ve Milli Mücadele Uluslararası Sempozyumu' Samsun’da Başladı
Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları, Türk Tarih Kurumu ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin işbirliğiyle düzenlenen '100. Yılda 19 Mayıs ve Milli Mücadele Uluslararası Sempozyumu' düzenlenen törenle açıldı.
- Haberi
100. Yılda 19 Mayıs ve Milli Mücadele Uluslararası Sempozyumu' Samsun’da Başladı


 11-14 Haziran 2019 tarihleri arasında OMÜ Atatürk ve Kongre Merkezi’nde devam edecek olan '100. Yılda 19 Mayıs ve Milli Mücadele Uluslararası Sempozyumu'nun açılış törenine Samsun Valisi Osman Kaymak da katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Araştırma ve Uygulamaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

 

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ise yaptığı konuşmasında, "Milli Mücadele baştan sona bütün Türk İslam dünyasının üzerine titrediği, kazandığı, kıymet verdiği bir mücadeleydi. 1918'in sonu ile 1919'un tamamı tam anlamıyla kara bir gün, kara bir kıştır. İstanbul'a gelen İngiliz ve Fransız işgalcileri ayakta alkışlayarak zevkle karşılayan Rum ve Ermeni ahalisi olmuştur. Karadeniz'deki azınlık ahalisi de hiç iyi sınav vermemiştir. Onlara karşı da bir mücadele hareketi verilmiştir. İftihar edilecek bir mücadele hareketidir. İstiklal, bir milletin şerefiyle, izzetiyle, nefsiyle, haysiyetiyle düşmeden yükselerek yaşamasıdır. Türk İstiklal Savaşı da bunun numunelerinden biridir. Dünya çapında yükselen bir değerdir. Zümrüdü Anka efsanesidir. Zümrüdü Anka'nın doğuş yeri Samsun'dur.” dedi.

 

Tarihin bir ilim olduğunu, temelinin de arşivlere dayandığını anlatan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı  Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun yaptığı konuşmasında, “Ancak tarihçinin sahada olması, tarihin yaşanıldığı mekânları görmesi, o ruhu yaşaması önemlidir. Bizim hedef kitlemiz gençlerimizdir. Eğer 100. yılında ve Samsun'da gençlere hitap edemeyeceksek, bunu bir daha değerlendirmemiz gerekir. Gençlerle bir olmamız, onlarla hemhal olmamız gerekir." diye konuştu.

 

Samsun Valisi Osman Kaymak ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi:  “19 Mayıs’ı büyük bir coşkuyla Millet-Devlet el ele vererek kutladık, kutlamaya devam ediyoruz. Değerli akademisyenlerimizin sunacağı bildiriler, Samsun’un Millî Mücadele açısından önemi ve katkılarını ortaya koyacağı gibi, emperyalizm altında ezilen halklara ilham kaynağı olacak Millî Mücadele hareketini bütün boyutları ile ele alacaktır.

 

Sempozyumun başarılı olmasını diliyor, emeği geçen hocalarımıza, himaye ve desteklerinden dolayı başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan’a, Üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir’e teşekkür ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarını, vatanımıza hizmet eden bütün kahramanlarımızı, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, katılımcılarımızı ve misafirlerimizi kalbi duygularımla selamlıyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” 

 

Konuşmaların ardından OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç katkılarından dolayı Vali Osman Kaymak, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı  Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun ve protokol üyelerine fidan sertifikası takdim etti.

 

Ardından, Doç. Dr. Serhat Yener yönetiminde OMÜ Devlet Konservatuarı sanatçıları tarafından mini konser verildi.

 

'100. Yılda 19 Mayıs ve Milli Mücadele Uluslararası Sempozyumu'na ayrıca, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kamu kurum kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, akademisyenler, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: 100., Yılda, 19, Mayıs, ve, Milli, Mücadele, Uluslararası, Sempozyumu', Samsun’da, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı