Haber Detayı
12 Eylül 2020 - Cumartesi 17:55 Bu haber 2274 kez okundu
 
12. Eylül'ün 40. Yılı Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda Protesto Edildi
Samsun Devrimci 78'liler Derneği, 12 Eylül Darbesi'nin 40. yılını Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen eylemle protesto etti.
SİVİL TOPLUM Haberi
12. Eylül'ün 40. Yılı Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda Protesto Edildi

 

Samsun Devrimci 78'liler Derneği üyeleri, demokratik STK'ların temsilci ve üyeleri ile vatandaşlar katıldı. 
 

Eylemde bir konuşma yapan Devrimci 78'liler Derneği Samsun Şube Başkanı Cengiz Akşan şunları söyledi:  "12 Eylül Faşist darbesinin üzerinden 40 yıl geçti. 12 Eylül’ün faşist generalleri hesap vermeden öldüler. Yargılamalar bir bir düşürüldü. İşkence davaları kapatıldı. İşkenceciler devlet kademelerine yönetici olarak atanıp ödüllendirildiler. Şimdiye kadar yönetime gelen tüm hükümetler darbecilerle hesaplaşmak yerine darbenin nimetlerinden faydalanmayı seçtiler. Hatta iyi darbe, kötü darbe sınıflandırması yapıp bazı darbeleri desteklerken bazılarına karşı çıktılar. Bazılarını da fırsata çevirip “Allahın bir lütfu” olarak gördüler.

 

12 Eylül faşist darbesinin üzerinden 40 yıl geçmesine rağmen bir hesaplaşma iklimi yaratamadık. 12 Eylül hala devam ediyor. Anayasası ile yargısı ile 10 barajı ile Tek tip elbiseyle, tutuklamalarla, baskılarla, saldırılarla, katliamlarla devam ediyor. Irkçılık ve gericilik tavan yapmış durumda.
 

 

Ülkemizde yoksulluk diz boyu, En son işçilerin kıdem tazminatına göz diktiler. Hala içerde ve dışarda savaş tamtamları çalınıyor, işgaller devam ediyor.  Gözaltı ve tutuklamalar gün geçtikçe artıyor. Mafya liderleri, tecavüzcüler, hırsızlar, soyguncular af edilirken; Gazeteciler, Milletvekilleri, Belediye başkanları, Bilim insanları, Öğrenciler, Öğretmenler cezaevlerinde. Okul yerine yeni cezaevleri yapılıyor, müze olan tarihi yapılar ibadete açılıyor.

 


 Kadına ve çocuklara yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve katliam artarken İstanbul Sözleşmesini kaldırmaya çalışıyorlar. Ülkemiz KHK’lerle yönetiliyor. KHK ile işinden aşından olan insanlar açlığa mahkûm edilmiş durumda. Ülkenin geleceği bir kişinin dudakları arasında, herkes onun ağzından çıkacak söze bakıyor. İnsan Hakları, Barış, Demokrasi, Basın özgürlüğü tamamen yok edilmiş durumda. Sahibinin sesi çanak medyadan başka bir ses çıkmasına izin verilmiyor. En ufak adil yargılanma talebi bile geri çevriliyor. Açlık grevlerindeki ölümlere sessiz ve duyarsız kalınıyor.
 

 

12 Eylül Faşist darbesinin 40. Yılında gördüğümüz bu tablo 12 Eylül’ün devam ettiği Hem de yeniden tahkim edilerek AKP eliyle sürdürüldüğü anlamına gelir. O gün “Bizim çocuklar başardı” diyenler bu gün de başarılarının devamını sağlayıp pandemiyi, savaşı, katliamları fırsata çeviriyorlar. Bu ülkeye Demokrasi, İnsan Hakları ve tüm Özgürlükler Anasının ak sütü kadar helaldir. 


Bizler, bu ülkede insani değerlerini ve vicdanlarını yitirmeyenlerle birlikte, tarafı insanlıktan yana olanlarla birlikte 12 Eylül’le hesaplaşmaya, onun devamı olan AKP faşizmi ile onurumuzla mücadele etmeye devam edeceğiz. Darbe ve diktatörlük hevesiyle toplumsal yaşamımızı açık faşist bir rejimle yönetmek isteyenlere sessiz kalmayacağız. Ülkemizi ortaçağ karanlığına teslim etmeyeceğiz. İnsanlığımızı sahil kıyılarından, bodrum katlarından, gar önlerinden ya da düğün alanlarından toplamayacağız.  Bilinmelidir ki, geçmiş mücadele deneyimlerimizi bugünün mücadele pratiklerimizle yeniden üreteceğiz… 

 

12 Eylül’ün 40 yılında darbe ve diktatörlük utancını ülkemizin birçok ilinde düzenleyeceğimiz etkinliklerle teşhir ediyoruz. En son İzmir’de düzenleyeceğimiz 12 Eylül 40.Yıl etkinlikleri, Valiliğin ve bürokrasinin baskıları ve müdahalesi sonucu ertelenmek zorunda kalınmıştır. Ankara Valiliği de Pandemi gerekçesiyle Ankara’da ki 12 Eylül etkinliklerini yasaklamıştır.

 


Unutmadık kaldığımız yeri. Son sözümüzü söylemedik daha. Bu hesabı kapatmadık. Devrimcilerin kapatmadığı hiçbir hesap kapanmış sayılmaz. Gün gelecek devran dönecek darbeciler halka hesap verecek."

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: 12., Eylül'ün, 40., Yılı, Samsun, Cumhuriyet, Meydanı'nda, Protesto, Edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı