Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 13:40 Bu haber 417 kez okundu
 
4 Ülkeden 45 Öğrenci Erasmus Projesi Kapsamında Samsun'a geldi
Erasmus , “Geleceğin Meslekleri” projesi kapsamında Bilim Sanat Merkezi’nin konuğu olan 4 ayrı ülkeden 45 yabancı öğrenci İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ı ziyaret etti.
EĞİTİM Haberi
4 Ülkeden 45 Öğrenci Erasmus Projesi Kapsamında Samsun'a geldi

 Erasmus + “Geleceğin Meslekleri” projesi kapsamında, İspanya, Almanya, Hırvatistan, Portekiz’den gelen  45 öğrenci ve öğretmenin yer aldığı heyet İlkadım  Belediyesi’nde Belediye Başkanı Demirtaş’tan belediye hizmetleri  ve çalışmaları hakkında bilgi aldı.

 Bilim Sanat Merkezi Müdürü Civan Çelik eşliğinde Erasmus+ Geleceğin Meslekleri projesi adı altında Bilim Sanat Merkezi tarafında devam ettirilen proje ortakları İspanya, Almanya, Hırvatistan, Portekiz’den gelen öğrenci ve öğretmenleri, Belediye Meclis salonunda misafir eden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, farklı ülkelerden gelen öğrencilere ilçenin adı ve  konumu  hakkında bilgiler aktardı.

 

ATATÜRK VE İLKADIM'I ANLATTI

 

Millî Mücadelenin Atatürk tarafından dile gelen hikâyesinin ilk cümlesinin ilçe için önemine değinen Başkan Demirtaş, “19 Mayıs 1919 tarihi, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde Türk milletinin bağımsızlığını kazanmasında ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu yolunda 'Ya istiklal, ya ölüm' diyerek vatanını işgal etmek isteyenlere karşı verdiği beka mücadelesinin fikir ve karar sahibi Atatürk'ün hedefine varan yolda ilk adımdır.

 

 İşte böyle tarihi bir adımın atıldığı bir bölgedir İlkadım ve adını Türk tarihinin kaderini değiştiren bu adımdan alır. Samsun il merkezinde 2008 yılında kurulan bu ilçenin 1 milyon 269 bin 989 kişi olan Samsun il nüfusunun 317 bin 85 kişi ile en büyük ilçesi İlkadım, aynı zamanda 81 ili bulunan Türkiye’nin 54 ilinden daha büyük nüfusa sahip olma özelliğini taşıyor. Yaklaşık 7,5 km uzunluğunda bir sahil şeridi boyunca yerleşen ilçede temel ekonomik faaliyet ticaret ve sağlıktır “dedi.

 

İlkadım’da  yönetim anlayışının temelinde  halkımızla istişare ve katılımcılık olduğunu ifade eden Başkan Demirtaş, İlkadım  Belediyesi olarak kentin geleceğini belirleyen karar süreçlerine, kent dinamiklerinin ve halkın katılımını sağlayarak, ortak akılla hareket ettiklerini belirtti. Kent kimliğini “Kültür-sanat ve spor kenti” olarak belirlediklerinin altını çizen Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Gençlerin kendi dar dünyalarından kurtularak, başka ortamlarda, başka kişilerden, inançlardan, düşüncelerden insanlar ile diyalog içinde bulunmasını, onlardan etkilenmesini ve onları etkilemesini sağlamayı, gençlerin yeni dostluklar kurmalarını ve bu dostluklarını pekiştirmelerine olanak sağlayarak sosyal kaynaşmayı da desteklemek istiyoruz.  Bu yönde yapılan çalışmalar da Erasmus gibi değişim programlarının, eğitim süreçlerine büyük faydası var.

 

O nedenle şu an burada olmanızı da çok önemsiyorum. Gelecekte toplumdaki tüm yönetim kademeleri yeni nesillere aktarılacak. Yani bugün bizlerin üstlendiği tüm bu görevleri siz gençler devralacaksınız. Bütün kalbimle diliyorum ki dünya sizin yönetiminizle daha güzel, daha barış ve huzur dolu, daha sevgi dolu bir yer olsun. Bu olumlu görüşlerinizi Türkiye'den ayrılırken burada yaşadıklarınızı hayatınız boyunca unutmayacağınızı umuyorum." Diye konuştu. 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: 4, Ülkeden, 45, Öğrenci, Erasmus, Projesi, Kapsamında, Samsun'a, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı