Haber Detayı
06 Ekim 2016 - Perşembe 11:25 Bu haber 1897 kez okundu
 
43 Çift Birden
Resmi nikahlarını yapamamış 43 Romen çift, Anakent Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen Büyükşehir Belediyesi ‘9. Geleneksel Toplu Nikah Töreni ile nikahlandı.
YAŞAM Haberi
43 Çift Birden

Yeni evlenen ve çeşitli nedenlerden dolayı resmi nikahlarını yapamamış 43 Romen çiftin resmi nikahlarını yaparak dünya evine girmelerini sağlamak amacıyla her yıl Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen '9. Geleneksel Toplu Nikah Töreni' öncesi bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, “Roman kardeşlerimiz erken evlendikleri için bu hizmeti veriyoruz. Küçük yaşta evlendikleri için nikah kıyma işlemi yapılamıyor. Dolayısıyla evlendikten sonra zaman ve imkan bulamıyorlar. Nikah kıyamadıkları için de çeşitli hizmetlerden faydalanamıyorlar. Biz de bu kardeşlerimizin çocuklarının okul ve sağlık işlemlerinde bir problem yaşanmaması için nikahlarını kıyıyoruz. Yıllardır bu işlemi yapıyoruz. Bu akşam buraya bu güzelliği katan misafirlerimize de sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Allah bir yastıkta kocatsın." dedi

 
        Vali İbrahim ŞAHİN de toplu nikah töreninde yaptığı konuşmasında, “Sayın Cumhurbaşkanımız evlilikte nikah cüzdanını verirken üç çocuk mecburiyetini getiriyor. Ama bu Romen kardeşlerimiz daha nikah cüzdanlarını ellerine almadan anlaşılan üçü tamamlamak üzere çaba sarf ediyorlar.  İlkokula, ortaokula, liseye ve üniversiteye giden kardeşlerimizi mutlak suretle destekleyeceğiz. 
 
        Erken evlilik yok. Bundan sonra da buna dikkat edeceğiz. Zamanı geldiğinde evlendirelim. Erken yaşta evliliği bir şekilde önlememiz gerekiyor. Onun için de anne-babalara, velilere çok büyük bir görev düşüyor.Okulları mutlak suretle bitirin. Okuyalım ki, eğitim düzeyimiz, refah düzeyimiz yükselsin ve daha kaliteli bir hayat sürelim. Hayat standardımız artsın. Ben hepinizi yürekten kutluyorum. Size Allah’tan sağlık, güzellik ve mutluluklar diliyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”diye konuştu.
 
        Konuşmaların ardından 43 çifti temsilen işitme engelli Tahir-Esma İNATER ile Alican-Gülnur YİĞİT çiftinin nikahları Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ tarafından kıyıldı. Çiftlerin nikah şahitliğini Vali İbrahim ŞAHİN, Garnizon Komutanı P. Alb. Sedat BULUT, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet YAVUZ, Adalet Komisyonu Başkanı Kemal ALVER, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait BİLGİÇ,  Kavak Belediye Başkanı İbrahim SARICAOĞLU, Salıpazarı Belediye Başkanı Halil AKGÜL, Baro Başkanı Av. Kerami GÜRBÜZ ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp GÜLER yaptı. 
 
        Nikahları Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ tarafından kıyılan çiftlerin nikah cüzdanlarını Vali İbrahim ŞAHİN ve Garnizon Komutanı P. Alb. Sedat BULUT vererek gelin ve damada ömür boyu mutluluklar diledi. Nikah merasiminin ardından düğün pastası kesildi ve havai fişekler atıldı. Daha sonra nikahı kıyılan çiftler ve yakınları doyasıya eğlendiler.
 
 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: 43, Çift, Birden, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı