Haber Detayı
27 Şubat 2020 - Perşembe 15:29 Bu haber 2479 kez okundu
 
Işık Özkefeli ADD Yönetim Kurulu Adaylığını Açıkladı
ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, Düzenlediği geniş katılımlı toplantı ile ADD’nin 1 Mart Pazar Günü yapılacak olan 14. Olağan Genel Kurulu’nda aday olduğunu açıkladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Işık Özkefeli ADD Yönetim Kurulu Adaylığını Açıkladı

Samsun Nort Point Otel’de düzenlenen ve yoğun katılımın olduğu  adaylık açıklamasına CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, CHP Canik İlçe Başkanı Bülent Kutbay, ÇYDD Samsun Şube Başkanı Yaşar Sezen, Devrimci 78’liler Derneği Başkanı Cengiz Akşan, STK temsilcileri ve çok sayıda ADD üyesi katıldı.

 

Işık Özkefeli ADD Yönetim Kurulu adaylığı ile ilgili olarak adaylıktan çekildiği iddialarının bulunduğunu, mücadeleden ve adaylıktan çekilmediğini ve bu söylemlerin yaygınlaşması üzerine bu toplantıyı yapma gereği duyduğunu söyledi.

 

Özkefeli adaylık açıklaması konuşmasında şu ifadelere yer verdi:” 2016 Yılında seçildiğim ADD Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanlığına sizlerin teveccühü ile dört yıldır devam etmekteyim. Atatürk İlke ve Devrimleri ışığında yol yürümeye ant içmiş bir Cumhuriyet kadını olarak bu görevin sorumluluğunu, onurunu ve gururunu çok iyi bilmekteyim. Bu süre içerisinde ekip çalışması içerisinde beraber olduğum yönetim kurulu üyelerime, denetleme, disiplin kurulu üyelerime, üst kurul delegelerime, eski şube başkanlarıma, üyelerimize, siyasi parti temsilcisi başkanlarıma; demokrasi, emek, barış, adalet adına omuz omuza mücadele verdiğimiz demokratik kitle örgütleri, oda ve sendika başkanlarıma öncelikle çok teşekkür etmek istiyorum.

 

Ben Atatürkçü Düşünce Derneği ile 1999 yılında tanıştım ve üyesi oldum. 2006-2012 yılları arasında ADD Çarşamba Şubemizin yönetim Kurulu başkanlığı görevini yaptım. 2016 yılı itibari ile de Samsun Şubemiz Yönetim Kurulu başkanıyım. Adaylıktan çekildiğime dair soruların olması üzerine böyle bir toplantı yapma ihtiyacı duydum. Ben bir anda değil, planlayarak, isteyerek, Atatürk Devrimlerinin yılmaz savunucusu derneğimizin yönetimine talip oldum ve 2016 yılından itibaren etimle, kemiğimle, canımla, ruhumla bu onurlu mücadeleyi sizlerle birlikte sürdürdüm.”

 

2016 yılından itibaren şöyle bir hafızamı yokladığım da, Başkanlık sistemi, Atatürksüz ve Türksüz Anayasa, Müfredattan Atatürk’ün çıkarılmaya çalışılması, Anayasa Değişikliği referandumu ve sonuçta 24 Haziran 2018 değişen bir rejimi hep beraber yaşadık. Tam Bağımsız ve Milli Egemen Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önderimiz, yegâne liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş temeli olan Atatürk ilke ve devrimlerine saldırıların hat safhaya ulaştığı bir dönemi yaşıyoruz.

 

Derneğimiz kurucuları, kurucu başkanları 1989 da bu içten ve dıştan gelen saldırıları o zaman görerek, Atatürkçü Düşünce Derneğini bu amaçla kurmuşlardır. Birçoğu demokrasi şehidi olan başta Muammer Aksoy olmak üzere hepsini saygı, sevgi, rahmet ve minnetle anıyorum. Kendi kurduğu Cumhuriyette, kurucu liderine yapılan bu düşmanlığı sizler benden daha iyi biliyorsunuz. Çükü Atatürk demek: Tam Bağımsızlık, Milli Egemenlik demektir.

 

 

ATATÜRK:  20. yüzyılın en büyük lideri, Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin Başkomutanı; laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu; Türk Milletinin Atası; Dünya Barışının öncüsü; Dünyada ve bu coğrafyada hala tertemiz kalmış yegâne şey, dünyanın tanıdığı en tanınmış ve en büyük Türk;
57 yıllık yaşamı boyunca milletinin bağımsızlığı ve ülkesinin aydınlık geleceği için mücadele vermiş eşsiz lider, Geçmişimiz ve geleceğimizdir.

 

 

Hepimizin bildiği üzere; günümüz Türkiye’si bulunduğu bölge itibariyle oldukça kritik bir süreç yaşamakta, bunun yanı sıra toplumumuzun yaşadığı ekonomik güçlükler giderek artmaktadır. Bu gerçekleri yaşarken; Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerini her alanda savunmamızın da ötesinde, bu özel dönemde onun yol göstericiliğine ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu milletçe bir kez daha gördük. Varlığını ve yarınlarını kimlere borçlu olduğunu unutmayanlar için; Atatürkçü Düşünmek ve yaşamak, Atatürkçü olmak bir onurdur.

 

ADD Samsun Şubesi olarak aklın ve bilimin hayır dediği, ama maalesef tek adam rejiminin dayattığı her alanda mücadele verdik. Milli Bayramlarımız engellenmeye çalışılırken biz sokaklardaydık. Gençlik geleceğimiz diyerek Gençlik Kolları oluşturan, genç üye sayısını arttıran, dört yıldır elliye yakın gence karşılıksız eğitim bursu veren, Eğitim Çalışmaları yapan, Sanata önem verip koroların işlevsel hale gelmesini sağlayan, emek, insanca yaşam ve iş adına mücadele veren sendikalarla eşgüdümlü çalışan, Samsun Çevre Platformunun kurucuları arasında yer alıp, çevre adına Şahin Dağlarında, Çarşamba Eğercili Biyokütle Enerji Santrali önünde olan yine ADD Samsun Şubesi idi.

 

Eğitimin laik ve bilimsel temellerden uzaklaştırılıp, din eksenli bir sürece sürüklendiği günümüzde eğitim sendikaları ile beraber mücadele veren, sokaklarda olan; Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu kurucularından olup, birçok köy okulunda, bulvarın üstündeki okullarda kütüphane açılmasının sağlanmasında yine ADD Samsun Şubemiz vardı. ‘’Orda Bir Köy Var Uzakta’’ diyerek Nebiyan Kösedik köyü, Başalan Ortaokulu, Tekkeköy Büyüklü Ortaokulunda kütüphane ve etkinliklerle yine biz vardık.  OHAL sürecinde 19 Mayıs 2018 de Valiliğin izin vermediği Fener Alayımız için yürüyeceğiz diyen ve binlerle yürüyen yine ADD Samsun Şubesi idi. Birçok etkinliği sokağa taşıyan, kermesler, anmalar, Çocuk panayırları, kutlamalar yapan yine bizlerdik.

 

Ocak ayı içerisinde yaptığımız genel üye toplantımızda, ertelenen 9 Şubat 2020 Olağan Genel Kurulumuzda olduğu gibi dün olduğu gibi bugünde;  Bir Cumhuriyet Kadını olarak; Bursa Nutku’ndan aldığım güçle, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisi olmaya, aydınlık bir geleceğe inancımla ve azmimle, Atatürk Cumhuriyeti’ni tekrar inşa etme yürüyüşüme devam edeceğim. Bu nedenle 14. Olağan Genel Kurulumuzda tekrar yönetim kuruluna adayım.

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Işık, Özkefeli, ADD, Yönetim, Kurulu, Adaylığını, Açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı