Haber Detayı
17 Temmuz 2020 - Cuma 19:02 Bu haber 876 kez okundu
 
Açık Öğretime Psikolog Lisans Programı Açılmasına sert Tepki!..
Türk Psikologlar Derneği Samsun Şube Başkanı Doç. Dr. Murat Kurt, açık öğretimde psikoloji bölümünün açılmasını yanlış bulduklarını ifade ederek, kararın bilimsellikten uzak olduğunu söyledi.
EĞİTİM Haberi
Açık Öğretime Psikolog Lisans Programı Açılmasına sert Tepki!..


Türk Psikologlar Derneği Samsun Şube Başkanı Doç. Dr. Murat Kurt, İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi tarafından açılan Psikoloji Lisans Programı  kararının bilimsel olmadığını belirterek, programın kapatılması için  destek istedi. 

 

AÇIKÖĞRETİME UYGUN BİR ALAN DEĞİL

 

Uygulamanın psikoloji biliminin ülkemizdeki geleceğini tehdit edeceğine inandıklarını belirten Türk Psikologlar Derneği Samsun Şube Başkanı Doç. Dr. Murat Kurt, "Psikoloji ülkemizde üniversite bölüm tercihlerinde üst sıralarda yer alan temel ve uygulamalı bir alandır. Psikoloji bir bilim olarak, bir ucunda sosyal ve beşeri bilimler, diğer ucunda biyoloji, tıp, sinirbilim ve genetik gibi doğa bilimleri bulunan, merkezi bir disiplindir. Psikoloji eğitimi sırasında araştırma ve uygulama amacıyla kullanılan yöntem ve teknikler büyük bir çeşitlilik sergilemektedir. Bunlar arasında psikolojik test ve ölçek uygulamaları, terapötik görüşme teknikleri, davranış gözlem ve analizleri vb. gibi insan-insana uygulamalar bulunduğu gibi, beyin görüntüleme, deneysel çalışmalar, hayvan çalışmaları gibi laboratuvar uygulamaları da bulunmaktadır. Bu yönüyle psikoloji eğitimi tamamen çevrimiçi, uzaktan veya açık öğretime uygun bir alan değildir."

 

Psikoloji eğitiminin teorik bilgilerin yanı sıra, karşılıklı sosyal etkileşim gerektiren beceri eğitimlerini de içerdiğinden bahseden Kurt, açıklamasının devamında şunları söyledi: "Iyi bir psikoloğun, eğitimi boyunca, sadece kendi alanına ait bilgileri değil, duygu kontrolü, davranış kontrolü, beden dili, mimikler ve ses tonu kullanımı gibi insani ve sosyal beceriler de edinmiş olması gerekir. Psikoloji eğitimiyle hedeflenen bu sosyal etkileşim becerilerine sahip olmayan bir psikoloğun psikolojik görüşme gerçekleştirmesi, insanlarla yapılan araştırma, deney ve bilgi toplama sürecini güvenilir olarak yürütmesi, görevli oldukları kurumlarda kişilerarası dinamikleri anlaması, yönetmesi ve etkili müdahale yöntemleri geliştirmesi mümkün değildir." dedi.

 

"KIRILGAN GRUPLARLA ÇALIŞIYORUZ"

 

Psikologların yoğun olarak çocuklar, yaşlılar, engelliler, psikolojik sağlık sorunu yaşayan bireyler gibi kırılgan gruplarla çalışmak durumunda olduklarını ve psikologların yüz yüze etkileşim esasına dayanan bir eğitimden geçmiş olmalarının da bu nedenle büyük bir önem arz ettiğini de sözlerine ekleyen Kurt, halihazırda kalite bakımından ciddi sorunlar ve farklılıklar bulunurken, uzaktan 
eğitimin bu uçurumu daha da derinleştireceğini söyledi.

Doç. Dr. Murat Kurt,  bu karardan vezgeçilmesi için destek beklediklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Açık, Öğretime, Psikolog, Lisans, Programı, Açılmasına, sert, Tepki!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı