Haber Detayı
22 Mart 2022 - Salı 15:54 Bu haber 349 kez okundu
 
ADD, Anıt Saldırısı İddianamesine itiraz edecek
ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli Samsun’da Onur Anıtı’na saldıranlar hakkında hazırlanan iddianamenin sadece 5816 sayılı, Atatürk aleyhine işlene suçlar hakkında kanuna muhalefet ve kamu malına zarar verme suçlarını kapsadığını belirterek, davaya müdahil olmak için başvurduklarını söyledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
ADD, Anıt Saldırısı İddianamesine itiraz edecek

 

Bugün Atatürk Anıtı önünde ADD üyeleri ile birlikte bir basın açıklaması yapan Dr. Işık Özkefeli açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

3 Şubat 2022 tarihinde; Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919 da güzel Şehrimiz Samsun’a gelişinin sembolü, Samsun Halkının Ata’sına minnetinin abidesi Onur Anıtına hain bir saldırı gerçekleşti.

Samsun ve Türkiye bu hain saldırı ile ayağa kalktı!

Özellikle Atatürk’ün mirası makamlarda Cumhuriyetin faziletleri sayesinde oturanların fütursuzca sarf ettikleri hadsiz değerlendirmeler, ne yazık ki kimi kraldan çok kralcı yaltakçılarında Atatürk’e hakaret, hatta iftira etme, hatta bir gece yarısı Milli Mücadelenin sembolü Onur Anıtına saldırma cüretini de doğurmuştur.

5816 sayılı yasa; Türk Milletinin ulusal değeri olan Kurucu Liderimiz GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün hatırasını,topluma mal olmuş manevi şahsiyetini, alenen yapılan hakaret, küfür, tahkir ve tezyif içeren söz, yazı ve eylemlere karşı özel koruma altına almaktır.

29 Mart 2022 tarihinde Saat:10.25 Samsun 7. Asliye Ceza Mahkemesinde başlayacak olan davanın iddianamesine bakacak olursak, kişiler sadece 5816 Atatürk aleyhine işlene suçlar hakkında kanuna muhalefet ve kamu malına zarar verme suçlarından yargılanmalarına karar verilmiştir. (TCK152)

Bu iddianamenin Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun ve Genel Merkezimiz tarafından eksik olduğunu düşünmekteyiz. 

Onur Anıtı saldırısında,Sanıklardan Celali Rahman ifadesinde Atatürk’ü kendi değeri ve atası olarak görmediğini, Samsun’a yalan bir şekilde ihtilal yapmak için gelen doğan bir güneş olarak gösterilmesine artık tahammül edemeğini söylemiştir.

Zira olaydan bir gün önce keşif yaptıkları, eylemlerini planladıkları, olay sonrası görevlilerce sökülmesi dakikalarca süren çelik halatı geceden anıta bağladıkları, ama çelik halatların kopması ile olay yerinden kaçtıkları da ifadelerinde bellidir.

Bu olay basit bir saldırı değildir. Her ne kadar dava dosyasında herhangi bir örgüte bağlı olmadıkları söylense de; bu organize suçun gerisindekiler iyi araştırılmalıdır. Bu eylem sadece Samsun halkını değil, tüm Türkiye’yi ayağa kaldırmıştır.

 

ATATÜRK'E HAKARET ETTİLER, HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK VEYA AŞAĞILAMA EYLEMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİLER

Eylemleri ile hem Kurucu Liderimiz GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'e hakaret etmişler, hem de Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama eylemini gerçekleştirmişlerdir.(TCK 216)

Şahsın ifadesinde; ‘’Yıkabilse idim bir değişikliğin ateşini başlatmış olacaktım’’ sözleri; Türkiye Cumhuriyeti’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün temsil ettiği; laik, demokratik, sosyal, hukuk devletinin; Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasal düzenini ihlal suçu da işlediği aşikârdır. (TCK 309)

Yine bu eylem Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmaya da yöneliktir.(TCK 302)

Bu nefret saldırısının soruşturmasının; çok dikkatle ve etraflıca yapılması, tüm kanıtların toplanması, diğer faillerin de ortaya çıkarılması şeklinde yürütülmesi gerekmektedir.Bu suçun asli failleri yanında destekçi ve özellikle azmettiricilerinin de tespitini ve olayın tüm ayrıntıları ile aydınlığa çıkmasını Yüce Yargıdan bekliyoruz, takipçisi olmaya da devam edeceğiz.

Suç dosyasında belirtildiği gibi bu olayın karşı tarafı sadece Samsun Büyükşehir Belediyesi değil, Yüce Türk Halkı ve Samsun halkıdır. Samsun Halkının bir bireyi olarak dava dosyasına, davaya müdahil olmak istediğimi avukatım aracılığı ile bir dilekçe ile bildirdim. Dava günü orada olacağız.

Öte yandan; Mobese kameraları İle her yer ve herkes izlenirken, şehrin ortasındaki Atatürk Anıtı’na kamyonetle yanaşılıp, dakikalarca halatlar bağlanmak ve araçla çekilmek suretiyle gerçekleştirilmeye çalışılan bu saldırının nasıl olup önlenemediği (!) de ayrıca açıklanmaya muhtaçtır.

Cezai takibat gerektiren bu tür eylemlerin kovuşturulması, yasalar çerçevesinde cezalandırılması, her geçen gün Atatürk’ü düşman olarak görmenin ve bunu hakaretle ifade etmenin düşünce özgürlüğü kapsamında olmadığının saptanmasını ve sonuçları itibariyle emsal bir karar oluşmasını da sağlayacaktır. Bu anlamda bu tarz söylemlerin halkı kin ve nefret boyutunda karşı karşıya getirme çabasına, yargının gereken emsal karar ile dur diyeceğini umuyoruz.”

           

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: ADD,, Anıt, Saldırısı, İddianamesine, itiraz, edecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı