Haber Detayı
09 Ocak 2020 - Perşembe 20:02 Bu haber 1522 kez okundu
 
ADD’den 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlaması
ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
ADD’den 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlaması

Dr. Işık Özkefeli mesajında şu ifadelere yer verdi: “ Basın Çalışanlarının hakları ile çalışma güvencesini sağlayan 212 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi hakkındakanunun yayınlanışının yıl dönümü olan 10 Ocak günü ülkemizdeÇalışan gazeteciler günü olarak kutlanmaktadır.

 

’Çalışan gazeteciler’’ günü ülkemizde;Basın özgürlüğü ihlalleri, medyaya saldırıları, sabah baskınları, toplu gözaltılar, gazetecilerin hatta gazete çaycılarının tutuklanması, medya kuruluşlarının kapatılmasıyla tarihinin en kötü dönemini yaşadığı göz önüne alındığında hala çalışabilen gazetecilerimiz için bir Onurlandırma gününden ziyade bayram olarak kutlanmalıdır.Bu nedenle Çalışma imkânı bulan/bulabilen kaleminin onuru ve özgürlüğünden taviz vermeden yazıp haber yapabilen tüm gazetecilerimizin çalışan Gazeteciler gününü/bayramını kutluyoruz.

 

Çalışan Gazeteciler gününü kutladığımız bugünlerde; Gazetecilerher an “terörist” suçlamasıyla demir parmaklıkların arkasına kapatılmaktadır. Günümüzde; kâğıt-kalem mühimmat niteliğine büründürülmekte, bazı Kitaplar bombadan daha tesirli görülmektedir. Bu yolla pek çok muhalif gazetecinin faaliyetleri suç unsuru olarak görülerek ezilmektedir.

 

Basın ve ifade özgürlüğü ile halkın haber alma hakkının önündeki en büyük engellerden tekelleşme ile siyasi iktidarların gazetecilere ve medya gruplarına baskı ve müdahaleleri dayanılmaz noktaya gelmiştir. Halka hesap verme noktasında bulunan siyasetçi ve yöneticiler gazetecilerce kendilerine sorulan soruları beğenmeyerekgazetecilere azarlayabilmekte, hedef göstermektedir.Zaman zaman tehdidin kaynağı ne yazık ki başka yandaş gazeteciler olmaktadır.

 

İktidarların hoşuna gitmeyen yazı ve haberleri yüzünden gazeteci ve yazarların işlerine son verdirilmekte ve medya gruplarının dünyada benzeri görülmemiş büyüklükte vergi cezalarıyla sindirilmektedir.Sansür ve Oto sansür sıradan bir hal almakta, İnternet sitelerini ve sosyal paylaşım ağlarını “baş belası” gören anlayış, sosyal medya hesaplarına erişimi yasaklamaktadır.

 

212 sayılı kanunun kabulünden bugüne dek geçen zaman da ne yazık ki gazetecilerin kazanımları büyük ölçüde budanmış sendikalaşma hakkı kullanılamaz hale getirilmiş, taşeronlaşma yaygınlaştırılmıştır. İş güvencesi ortadan kalkmış toplu işten çıkarmalar günlük olaylar haline gelmiştir. 

 

Yukarıda belirttiğimiz anti demokratik durum bırakın askeri darbe dönemlerini işgal yıllarında dahi görülmemiş sertlikte ve hukuksuzluktadır. Oysaki Sönmez ışığımız olan ve bir mesleği de gazetecilik olan Yüce Atatürk ‘’Basın, ulusun genel sesidir. Bir ulusu aydınlatmada ve ona yol göstermede, bir ulusa gereksinme duyduğu düşün besinini vermekte, özetle bir ulusun mutluluk ereği olan ortak doğrultuda yürümesini sağlamakta, basın başlı başına bir güç, bir okul, bir önderdir’’ diyor.Basını var eden özgür gazetecilerimizden bu yolda aralarında Abdi İPEKÇİ, Uğur MUMCU, Ahmet Taner KIŞLALI, Çetin EMEÇ,  gibi pek çok aydınımızı kurban verdik.

 

Karanlıktan nemalanan şımarık cehaletin temsilcilerine karşı umudumuz ilerici, çağdaş, demokrat, Atatürkçü gazetecilerimizdir. Her türlü zorluğa, baskıya karşı mücadele eden ve gazetecilik yapmaya çalışan aydın gazetecilerimizin ve basın emekçilerimizin ‘’Matbuat hiçbir sebeple tahakküm ve nüfuza tabi tutulamaz’’ şiarıyla Çalışan Gazeteciler gününü tekrar kutluyoruz.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: ADD’den, 10, Ocak, Çalışan, Gazeteciler, Günü, Kutlaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı