Haber Detayı
11 Ekim 2020 - Pazar 00:44 Bu haber 946 kez okundu
 
ADD’den Eski Bakan Eroğlu’na Tepki!
AKP Afyonkarahisar Milletvekili ve eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Edirne ziyaretinde AKP İl Başkanlığında yaptığı konuşmasında, Hareket Ordusuna yönelik, sarf ettiği “çapulcu ordusu” sözlerine ADD ‘den sert tepki geldi.
SİVİL TOPLUM Haberi
ADD’den  Eski Bakan Eroğlu’na Tepki!

GERİCİLİKLE MÜCADELE “ÇAPULCULUK” DEĞİL YURTSEVERLİKTİR!

ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, gericilikle mücadelenin çapulculuk değil, yurtseverlik olduğunu söyledi.

 

Dr. Işık Özkefeli Eroğlu’nun söylemi, ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

 

 

 

“AKP Afyonkarahisar Milletvekili ve eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Edirne ziyaretinde AKP İl Başkanlığında yaptığı konuşmasında: "Edirne’miz acılarla dolu yıllar yaşadı. Burada Edirne’nin işgali çok büyük bir acıydı. Ancak bunda neler etkili oldu kısaca hatırlatmak istiyorum. O zaman hükümetler maalesef çok sık değişiyordu, istikrar yoktu. 1909 yılında Sultan Abdülhamid tahttan indirildi. Ondan önce 31 Mart Vakası ve Hareket Ordusu diye 'Çapulcu Ordusu' İstanbul’a yürüdü.‘‘ şeklindeki konuşmasını Siyasi iktidar mensuplarının; tarihimizdeki olayları çarpıttırarak, algı yaratma çabası olarak görmekteyiz. 20 yıldır bu çabaları ve girişimleri durmak bilmeyen siyasi iktidar mensuplarını her daim görmekteyiz.

 

Tarihimizi siyasi gözlükle değerlendirmek, yanlıştır ve sakıncalıdır.

 

İktidarın sözde “yeni bir tarih” ve “yeni bir hikâye” yazma hayali her gün yeniden uç vermektedir. Afyonkarahisar Milletvekili ve eski bakan Veysel Eroğlu’nun Edirne’de partililerine hitap ederken; Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle görev aldığı Hareket Ordusuna yönelik, sarf ettiği “çapulcu ordusu” tanımlamasını bilgi yoksunluğuna ve cehaletine bağlıyoruz.

 

Biliyoruz ki “gericilikle mücadele çapulculuk değil yurtseverliktir.” İktidar mensuplarının görevi de tarih yazmak, tarihi çarptırmak veya tarih üzerinden dayanağı olmayan algılar yaratmak değildir. İktidarın görevi, halkın kıvrandığı yakıcı sorunlara çözüm bulmaktır.

 

Kutsal din duygularını kullanarak, ağırlaşmış ekonomik sorunlar altında nefes alamayan yurttaşlarımıza “sabır” dileyenlerin, asıl meselelerden uzaklaştıkları açıktır. Siyasi iktidarın ve mensuplarının Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Onun içinde bulunduğu tarihi süreçle uğraşmaları boşunadır. 

 

Mücadelemiz ile karanlığa, gericiliğe ve her alandaki talana inat Cumhuriyet Devrimi kazanacaktır.”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: ADD’den, , Eski, Bakan, Eroğlu’na, Tepki!,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');