Haber Detayı
12 Eylül 2018 - Çarşamba 17:49 Bu haber 3556 kez okundu
 
ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli’den Karma eğitim tepkisi
ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli Milli Eğitim Bakanlığı’nın Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yeralan” Karma Eğitim yapılır.” İbaresinin kaldırılmasına sert tepki gösterdi.
EĞİTİM Haberi
ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli’den Karma eğitim tepkisi

Özkefeli, “Eğitim-Bir-Sen 2016 yılında; 1739 sayılı Temel Eğitim Kanunu’nda yer alan, ‘’Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır’’ ibaresinin değiştirilmesini önermişti. Bugün bakıyoruz Milli Eğitim bakanlığı; 10.09.2018 tarihinde yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile  “Çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılır.” İbaresini kaldırdı.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un, "Başka bir rekabet var. Başka bir bilim ve teknoloji var dünyada. Bizim kıyameti koparmamız lazım eğitimde. "Bir şey yapmak lazım"ın ötesinde kıyameti koparmamız lazım." sözünü olumlu gelişmelere, akla ve bilime dayalı eğitime dönüleceğine yormamızın ne kadar boşuna bir hayal olduğunu şimdi bu karar ile görüyoruz. “ dedi.

İKTİDARIN İMAM HATİP POLİTİKALARI İFLAS ETTİ

Tüm verilen ayrıcalıklara rağmen, İktidarın imam hatip politikalarının iflas ettiği belirten Dr Işık Özkefeli, “  Açılan İmam Hatip Orta ve Lise düzeyi okulların boş olması bir yana; Veli ve öğrencilerin karmaşa içinde olduğu bir eğitim öğretim yılı başlamış bulunmaktadır. Boş kalan İmam hatiplerin karma eğitimin kaldırılması ile doldurulmaya çalışılması boşuna bir uğraştır.

Eğitimde dini muhafazakârlığı arttırmayı hedefleyen, inanç istismarını gelenek haline getirmiş ve cinsiyetçi bakış açısına sahip olanların karma eğitime savaş açmış olması şaşırtıcı değildir. Şimdi bu okullarda diye başlayan karma eğitim yapılır ibaresinin kaldırılmasının; hızla geriye ve karanlığa doğru evirilen eğitim sistemimiz için vurulmuş en son ve keskin darbe olarak okuyoruz.

Bununla da kalmayıp bu değişikliği “demokratik toplum” gereği sözleriyle savunarak “Karma olmayan eğitim de verilebilir. ‘’ diyenlere Anayasa ve Milli Eğitim Temel kanununa uymaya çağırıyor; Laik, akıl ve bilimin ışığında verilecek bir eğitimin, Çocuklarımızın ve velilerimizin Anayasal Hakkı olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.  

 Okullarda ayrılmaya çalışılan sıra ile başlayacak bu sürecin, daha sonra üniversitede, iş yerinde, sokakta, otobüste kısacası hayatın her alanda yaşatılmak istendiğini biliyoruz. Çağdaş dünya ülkesi olmanın öncül kaynağının akıl ve bilim olduğunu her fırsatta haykıracağız. Yarınlarımızın çalınmasına, çağdaş uygarlık yolundaki mücadelemizin engellenmesine asla izin vermeyeceğiz. Cumhuriyetimizin aydınlanma felsefesine, kurucu değerlerine, Anayasamıza, kanunlara ve en önemlisi, akla, bilime, tüm çağdaş değerlere aykırı olan bu öneriyi ret ediyoruz.” Diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: ADD, Samsun, Şube, Başkanı, Dr., Işık, Özkefeli’den, Karma, eğitim, tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı