Haber Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 16:38 Bu haber 3326 kez okundu
 
ADD ve CHP’den AK Partili Hasan Uzunlar Hakkında Suç Duyurusu
ADD ve CHP, Adalet ve Kalkınma Partisi Büyükşehir Belediye Meclis Grup Başkanvekili Hasan Uzunlar hakkında Atatürk'e hakaret ettiği paylaşımları nedeniyle suç duyurusunda bulundu.
- Haberi
ADD ve CHP’den AK Partili Hasan Uzunlar Hakkında Suç Duyurusu

İlk Suç Duyurusu ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği) SamsunŞube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, CHP İlkadımİlçe Başkanı Fatih Türkel ve Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara'nın da hazır bulunduğu  vatandaşlar tarafından SamsunCumhuriyet Başsavcılığı'na yapıldı.

 

DR. IŞIK ÖZKEFELİ: DERHAL İSTİFA ETMELİ

 

Burada bir konuşma yapan ADD samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, " Daha birkaç gün önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 81. Ölüm yıldönümünü henüz anmışken, kimi devlet erkânın da içinde bulunduğu gerek Atatürk gerekse Cumhuriyetimizin tüm kazanım ve devrimlerine hakaret, hatta iftiralara dayanan şiddetli bir saldırıyı üzüntüyle görüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal Atatürk sahipsiz değildir. Bunun en son örneği Samsun Büyükşehir Belediyesi iktidar partisi meclis üyesi ve aynı zamanda Grup Başkanvekili Hasan Uzunlar’ın Mustafa Kemal Atatürk hakkında yapmış olduğu ahlaksız paylaşımlardır. Yerel yönetim meclisindeki bir üyenin Atatürk’e hakaret ve iftiraları, kendisini oraya getiren Samsun’luların tümüne de hakarettir. Atatürk ile özdeşleşen bu şehirde Atatürk’e hakaret ve iftira etmek hem densizlik hem hadsizlik hem de edepsizliktir.

Şunu açıkça ifade etmek istiyorum ki; Türkiye Cumhuriyeti devrimlerini ve kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü her kim içine sindiremiyorsa, Cumhuriyetin faziletleri sayesinde olan işgal ettikleri o makamlardan derhal istifa etmelidir. Türkiye Cumhuriyetinin değerleri yasalarımızla da koruma altındadır. Bu sebeple Mustafa Kemal Atatürk’e, Türkiye Cumhuriyetine ve devrimlere dil uzatmak aynı zamanda suç teşkil eder. ADD Samsun şubesi ve Türkiye Cumhuriyetinin emanetçileri olarak bizler; ismini dahi söylemek istemediğimiz kimi meclis üyesi makamını işgal eden zihniyete tüm hakaretlerini iade etmekle kalmıyor, bu ahlaksızlığa karşı Türkiye Cumhuriyetinin yasaları gereğince suç duyurusunda bulunduğumuzu tüm halkımıza duyuruyoruz." dedi.

MEHMET KUNDAK: DEMOKRATİK, LAİK CUMHURİYETİN BEKÇİSİYİZ

ADD'nin ardından saat 13.30'da Samsun Adalet Sarayı önüne gelen CHP Samsun l BaşkanıMehmet Kundak ve CHP'liler de bir basın açıklamasının ardından Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu öncesinde bir konuşma yapan CHP Samsunİl BaşkanıDr. Mehmet Kundak şunları söyledi:  " Adalet ve Kalkınma Partisi Büyükşehir Belediye Meclis Grup Başkanvekili Hasan Uzunlar adlı şahış, 10 Kasım 2019 tarihinde sosyal medya platformlarında Cumhuriyetimizin Kurucusu Uu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında yalan ve hakaret dolu paylaşımları nedeniyle soruşturma yapılarak kamu davası açılması ve açılacak kamu davasına katılma talebimizi Cumhuriyet Savcılığına sunulması amacıyla buradayız.

Milli Mücadelenin 100’üncü yıl dönümünde ve Ulu Önderimizin anma gününde yapılan bu çirkin ve yalan içeren paylaşımlar, Türkiye Cumhuriyeti Devletine, Cumhuriyete, demokratik, laik yaşam felsefesine, bu değerleri sahiplenen yurttaşlarımıza, Samsun Halkına büyük saygısızlıktır. Bu kişinin daha önceki paylaşımları da Cumhuriyetin laik ve demokratik nitelikleri ile ve Atatürk Devrimleri ile ilgili sıkıntılarını yansıtmaktadır.

Bu kişi hakkında Cumhuriyet Savcılığının soruşturma açarak gereğini yapacağından eminiz. Ancak bizler de suçtan zarar görenler olarak şüpheliden şikâyetçiyiz ve açılacak Kamu Davasına katılmak istiyoruz. Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu ülke ve ulus olarak varlığımızı borçlu olduğumuz Mustafa Kemal Ataürk ile kan bağımız olmamasına karşın onun ilke ve devrimleri ile inanaç ve ülkü bağımız vardır. O nedenle de Mustafa kemal Atatürk’ün manevi şahsına da saygı göstermek onu korumak saldırılar karşısında durmak ve gereğini yapmak da Türkiye Cumhuriyetinin bir yurttaşı olarak asli görevimizdir.

Bu görevi ifa etmek üzere buradayız, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuyoruz. Demokratik, laik ve aydınlanmacı Cumhuriyetin bekçisiyiz."

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: ADD, ve, CHP’den, AK, Partili, Hasan, Uzunlar, Hakkında, Suç, Duyurusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı