Haber Detayı
11 Temmuz 2016 - Pazartesi 11:58 Bu haber 4224 kez okundu
 
AK PARTİ İLÇE BAŞKANI’NA GÖRE ALAÇAM’IN SORUNU YOK !
Alaçam Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, Belediye Başkanı Hadi Uyar , AK PARTİ İlçe Başkanı Ali Şengül, CHP İlçe Başkanı Fuat Canbaz ve MHP İlçe Başkanı Erdinç Gül Alaçam ve sorunlarını anlattı.
SİYASET Haberi
 AK PARTİ İLÇE BAŞKANI’NA GÖRE ALAÇAM’IN SORUNU YOK !

ALAÇAM KAYMAKAMI OĞUZ ÇAĞLAR:

“ZENGİNLİKLERİMİZ İLÇE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAR HALE GETİRİLMELİ”

Alaçam Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar Alaçam’ın sorunları ve çözüm düşüncelerini paylaştı. Kaymakam Çağlar, “ Alaçam, Samsun’un gizli kalmış değerlerinden birisi. 17 km sahili, 1600 metreye ulaşan dağ yükseltisi ve doğal coğrafi zenginliği, sayıları yüzü aşan tarihi Alaçam konakları ile temel geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık potansiyeli ile çok yönlü gelişme imkanı olan, gelecek ve umut vadeden bir yerleşim bölgesidir.

ZENGİNLİKLER EKONOMİYE KATKI SAĞLAR HALE GELMELİ

 Bu potansiyele sahip olunması elbette bir zenginliktir ancak bunlar işlenmez ve yerli halkın ekonomisine katkı sağlar hale getirilmez ise, bir anlam ifade etmez. İlçemiz, kendi bölgesinde, et ve süt ürünlerinin lezzeti ve kalitesi ile bilinmektedir. Et ürünlerinin sunulduğu lokanta ve restoranlarımız, hizmet kalitesini geliştirdiği ve zenginleştirerek çeşitlendirdiği durumda, muhakkak hak ettiği ilgiyi ve övgüyü görecektir.

YAYLA TURİZMİ GELİŞTİRİLİYOR

 17 km lik doğal, bozulmamış temiz kumsalları, Geyikkoşan mesire alanı, 1600 rakımlı Dürtmen dağı ve Kızlan köyü çevresi, doğa sporları ve turizm için ideal alanlarımız olarak öne çıkmaktadır. Kızlan bölgemizde, projelendirdiğimiz konaklama ve dinlenme tesisleri ile,  doğa sporlarına ve yayla turizmine ilgi gösteren misafirlerimizi, temiz yayla havasında, doğal köy ürünleri ile ağırlayacağımız günler çok uzakta değil. Sayısı yüzü aşan tarihi alaçam konaklarımız, Safranbolu, Beypazarı benzeri bir bütünlük içerisinde, aynı mahalle bulunduğundan, yapılacak bir restorasyon çalışması neticesinde, Samsun’un Safranbolu’su olabilecek potansiyele sahiptir.

TARİHİ EVLERİN RESTORASYONU YAPILIYOR

Tarihi evlerin restorasyonu ve sokak sağlıklaştırması projelerimizi, Alaçam Belediyemiz ile beraber, Samsun Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ile koordineli bir şekilde yürütüyoruz. Kısa süre içerisinde, tarihi evlerimizin birer birer restore edilerek kullanıma açıldığına hep beraber şahit olacağımız günler yakındır. Bunlar, Alaçam için öngördüğümüz deniz, tarih ve doğa turizm imkanlarıdır. Bu alanda gelişim kaydettikçe, yeni iş alanları ortaya çıkacak ve en büyük yaramız olan nüfus göçü, yavaşlayacak ve hatta zaman içerisinde geriye dönüşleri başlatacaktır.

GENÇ NÜFUS TARIMSAL ÜRETİMDEN KOPTU

Göç olgusu, ilçemizin en büyük problemidir ve temel sebebi, genç nüfusun tarımsal üretimden kopmasıdır. Birçok köyümüz, bu sebepten kapanmakla karşı karşıyadır. Halbuki ilçemiz, sahip olduğu tarımsal arazi varlığı ile kendi nüfusunu besleyecek ekonomik imkanlara sahiptir ancak tarım ve hayvancılık alanında yeterli üretici işletme sayısına ulaşılamadığı için, atıl bir kapasite meydana gelmektedir. Klasik ve düşük verimli üretim modelleri yerine, modern ve yüksek verimli işletmeler eliyle, Alaçam ilçemiz, kendi potansiyelini gerçekleştirme imkanı bulacaktır. Bu konuda, Tarım Bakanlığı ve diğer destekleme yapan kurumlar, üreticilerimize çok çeşitli dallarda destekleme ve hibe vermektedir. Buradaki asıl sorunumuz, yeterli sayıda üreticinin sahada olmamasıdır”

ALAÇAM BELEDİYE BAŞKANI HADİ UYAR:

“ En Önemli Sorunumuz İşsizlik “

Yerel yönetici olarak Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar’da Alaçam’ı şöyle ifade etti. İlçemizin en önemli sorunu işsizlik ve istihdamdır. Alaçam Tekel İşletmelerinin kapanması, tütün üretiminin  azalması işsizliğin artmasındaki en önemli neden. Bu sorunun çözümü Alaçam Kaymakamlığı ile birlikte bir çalıştay düzenlendi.

 Bu çalıştayda ilçemizde üretim üzerine yeni yatırımların  yapılması, yatırımlar için  arazi arayışı öne çıkmıştır. Aynı zamanda da ilçemizin çevresinin güzelleştirilmesi ve geliştirilmesi içinde çalışmalar yapılması karar verilmiştir”

AKPARTİ İLÇE BAŞKANI ALİ ŞENGÜL:

“Alaçam’da Belirgin Bir Sorunumuz Yok !”

Alaçam ve sorunları ile ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz AK Parti Alaçam İlçe Başkanı Ali Şengül de Alaçam’da belirgin bir sorun olmadığını belirterek, “İl başkanlığından görüş almadan bir açıklamada bulunmam doğru olmaz. Ayrıca Alaçam’da çok belirgin olan sorunumuzda yoktur. Hem büyükşehir belediyemiz hem de belediyemiz sorunların üstesinden gelmektedirler” dedi.

CHP İLÇE BAŞKANI FUAT CANBAZ:

“En Önemli Sorunumuz Yoğun Göç!”

 CHP ilçe Başkanı Fuat Canbaz, ise. İlçemiz ’in en önemli sorunu  dışa yoğun göçtür. Yıllık ortalama 1000 kişi göç etmektedir. Bunun en büyük sebebi tarımdaki girdi maliyetlerinin yükselmesi , tarım üreticisinin mahsulünün para etmemesi ve borçlarını ödeyememesidir. Bu da işsizliği artırmakta ve Alaçamlılar çareyi yeni iş alanlarının olduğu yerlere göç etmekte bulmaktadırlar.

EN BÜYÜK GÖREV ALAÇAM BELEDİYESİ’NİN

Bu durum ilçe esnafını da vurmuş ve Alaçam giderek daralan bir ekonomiye sahip olan bir ilçe konumuna düşmüştür.  Alaçam’ın bu durumdan kurtulması için en büyük görev İlçe Belediyesi’ne düşmektedir. Ama ne yazıktır ki belediye bu konuda zayıf kalmaktadır. Her şeyi Büyükşehir Belediyesinden beklemektedir. Alaçam denizi , yaylaları ,ovaları , tarihiyle Karadeniz Bölgesi’nde eşine az rastlanır bir ilçedir. İlk yapılması gereken hızlı bir şekilde tarihi konakları turizme kazandırmaktır.

TARIM VE HAYVANCILIK GELİŞTİRİLMELİ

 Deniz sahilimizi temizleyip kumsal ile denizi buluşturmak gerekir . Yayla turizmini geliştirerek insanların hafta sonları konaklayacağı doğayı bozmayan  alanlar yaratılmalı. Ova tarım alanları da seracılığa alternatif  tarım olarak sunulmalı, tütün ve çeltik üreticileri kooperatiflerini kurarak ürün satımında birlik sağlamalı, üretici tüccarın eline mahkûm bırakılmaktan kurtarılmadır.  Çiftçimizin en önemli geçim kaynağı olan hayvancılık teşvik edilmeli. İlçemiz adına nam yapan peynirimizi pazarlamanın ve tanıtımının yapılması için gerekenler yapılmadır. Bir süt ve et entegre tesisi bu işi halleder”.

MHP Alaçam İlçe Başkanı Erdinç Gül’de Alaçam’ın sorunlarını şöyle paylaştı. “Alaçam ilçemizin en büyük sorunu tüm Türkiye’de olduğu gibi işsizliktir. Bununla  birlikte devamlı göç veren ilçemizde genç nüfus yerini artık yaşlı nüfusa hitap eden bir ilçe konumuna getirmiştir. Samsun’da en çok üvey evlat muamelesi gören ilçelerin başında gelen ilçemiz ne yazıktır ki her geçen gün nüfusu azalmaktadır. Hemşerilerimiz  belki bir yatırım hizmet gelir diye iktidar partisinin adayına destek vermiş ama ne yazıktır ki bütün hizmeti büyükşehirden bekleyen bir belediyeyle karşı karşıya kalmıştır. Türkiye’nin en güzel sahili ve verimli topraklarına sahip ilçelerinden birine sahip olmamıza rağmen bölgemize yatırımcı gelmemektedir. Bunun içinde belediyenin ilçemize yatırımcı davet etmesi gerekmektedir. Özellikle  turizm tarım ve hayvancılık ilgili yatırımcıları davet ederek ilçemizin işsizlik ve göç sorunu ortadan kalkabilir” dedi.

Mehmet Rebii Özdemir  

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , AK, PARTİ, İLÇE, BAŞKANI’NA, GÖRE, ALAÇAM’IN, SORUNU, YOK, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı