Haber Detayı
18 Haziran 2016 - Cumartesi 14:21 Bu haber 2597 kez okundu
 
AKP Hükümetleri Sorunların Çözümünde Başarısız
TBMM Genel Kurulunda Maarif Vakfı Kanun Tasarısı ile ilgili olarak MHP Grubu adına bir konuşma YAPAN MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta AKP Hükümetlerinin ülkenin temel sorunlarının çözümünde son derece başarısız olduğunu söyledi.
SİYASET Haberi
AKP Hükümetleri Sorunların Çözümünde Başarısız

  MHP Milletvekili Erhan Usta;“AKP Hükûmetleri, aslında ülkenin temel sorun alanlarının çözümünde son derece başarısız olmuştur, eğitim de bunlardan bir tanesidir. Eğitim ile ilgili düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım ama ona geçmeden önce, dış politikaya baktığımızda, bu Hükûmetindış politikası tam bir fiyaskodur. Suriye'yle ilişkilerinizde geldiğimiz noktalara bakın; Amerika Birleşik Devletleri'yle ilişkilerimiz, Rusya'yla ilişkilerimiz, Ermenistan'la ilişkilerimiz, Mısır politikamız, bunların hepsine baktığımızda aslında politikalarımızın zikzaklarla dolu olduğunu, bir iyi bir kötü olduğunu, hiçbir şekilde öngörülebilir olmadığını görüyoruz. Günlük politikalarla hayatımızı devam ettirmeye çalışıyoruz. Maalesef bir adım sonrasını gören dış politikası yok bu Hükûmetin ülkenin itibarı yerle bir edilmiştir. Özellikle Orta Doğu bölgesinde kişisel karizma oluşturma uğruna Türkiye dış politikası heba edilmiştir.

    İkinci temel sorun alanı terör. AKP hükûmetleri sıfır terörlü bir Türkiye devraldı fakat bugün üretilen yanlış politikalar, uygulanan uyarılara kulak tıkanması, "çözülme süreci" adı altında yürütülen süreç sonucunda aslında Türkiye'de terör yeniden son derece azdı ve bunun bedelini devlet de millet de, toplum olarak çok ağır bir şekilde ödüyoruz. AKP Hükûmeti uyudu, devleti de uyuttu.

    Diğer bir sorun alanı da eğitim.Temel alanlardaki başarısızlıklara örnek olsun diye bu 2 alandan bahsettim. Eğitim, bir milletin geleceğinin inşası meselesidir. Eğer bir ülkenin kalkınmasını istiyorsak topyekûn kalkınma ancak eğitimle olabilir. İyi eğitilmiş bireyler bir toplumda ne kadar çoksa o toplumun da ilerleme imkânı vardır.” dedi.

   
EĞİTİMİN KALİTESİ İLE KALKINMA ARASINDA İLİŞKİ VAR

Erhan Usta daha sonra sözlerine şöyle devam etti; “Bütün OECD ülkeleri üzerinde yapılan çalışmalarda eğitimin kalitesi ile kalkınma veya büyüme arasında bir ilişki bulunuyor . Eğitimin fiziki şartları ile okullaşma oranı gibi, okulların durumları gibi birtakım meselelerle büyüme ve kalkınma arasında bir ilişki yok. AKP hükûmetlerinin de sürekli övündüğü şey ise yaptıkları okul sayısı. 
    Hükümet tarafından 25 tane öncelikli alan tespit edildi, bir tanesi eğitim değil. Eğitim politikalarında hiçbir şekilde istikrar yok, on dört yılda 6 tane bakan değişmiş. Böyle bir istikrarsız ortam içerisinde eğitimi nasıl çözeceksiniz? Niye 5+3'ü 4+4+4 yapıyoruz? Bunun arkasında ne çalışma var? Zamanın Millî Eğitim Bakanının haberi yok bu çalışmadan. 
    Ciddi bir yönetici kıyımı var. Yani, yandaş sendikaya üye olmayanlar, yöneticilikte tutulmuyor. Liyakat ve adalet evrensel bir şeydir ama hiçbir şekilde liyakate önem vermiyorsunuz.

   Hiçbir şekilde ehil olması şartına bakmaksızın, uydurma mülakatlarla eğer EĞİTİM-BİR-SEN'de değilse bu insanları görevden alıyorsunuz.  Hukuk da çalışmıyor. 5'inci defa mahkemeye giden arkadaşlar var. Yöneticilikten alınmış, mahkeme iade etmiş, mahkeme kararı uygulanmıyor.  

    Millî olan hiçbir şey eğitimde kalmadı, "millî"lik, eğitimin sadece isminde kaldı, eğitimmillîlik vasfını tamamen yitirmiştir."

   

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: AKP, Hükümetleri, Sorunların, Çözümünde, Başarısız, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı