Haber Detayı
17 Eylül 2020 - Perşembe 16:45 Bu haber 1173 kez okundu
 
Alacaklarını Tahsil Edemeyen Medikal Firmaları İflasın Eşiğinde
İYİ Parti Samsun Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Bedri Yaşar, medikal firmalarının, devlet hastaneleri ve üniversitelerden alacaklarını zamanında tahsil edemedikleri için iflasın eşiğine geldiklerini söyledi.
SİYASET Haberi
Alacaklarını Tahsil Edemeyen Medikal Firmaları İflasın Eşiğinde


Bedri Yaşar, medikal sektörüne hizmet eden iş insanlarının, kamu hastanelerinden 16 ay, üniversite hastanelerinin ise 36 aya varan vadelerde toplam 19 milyar liralık alacağını tahsil edemediğini belirtti.

 

Yaşar, medikal sektörünün salgın döneminde canla başla mücadele ettiğini, zor şartlarda üretim yaptığını, korona virüs ile mücadelede de büyük önem taşıdığını; ama buna karşın yaşadıkları mağduriyetten ötürü faaliyetlerini sürdüremez hale geldiğini söyledi.

 

"DOLARLA ALIP TÜRK PARASIYLA VERİYORLAR"


Sektörün yetkililerinin, hammaddelerini döviz karşılığı aldığına; ancak devlet kurumları ile Türk lirası karşılığında sözleşme yaptığına vurgu yapan Yaşar, "Bu durum alınamayan ödemelerdeki mağduriyeti her geçen gün kat be kat artırmaktadır. En çok ihtiyaç duyulan dönemde sektör yetkilileri çaresiz ve iflasın eşiğinde bırakılmamalı. Sektör yetkililerinin bu zor süreçte ayakta kalarak üzerlerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirebilmeleri için vadesi geçen kamu ve üniversite alacaklarının feragat olmaksızın ödenmesi hususunda yetkililer gereğini bir an önce yapması gerekiyor" dedi.

 

"TALEPLERİN BİR MANTIĞI OLMALI"


Yaşar, sektör temsilcilerinin Maliye Bakanlığı ile sürdürülen görüşmelerden bir netice alınamadığı, sektörden 60’a varan feragat talep edildiğini belirterek, bu talebin sektörün yok olmasına neden olacak bir talep olduğunu ve akıl ile izahı olmadığını sözlerine ekledi.

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Alacaklarını, Tahsil, Edemeyen, Medikal, Firmaları, İflasın, Eşiğinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı