Haber Detayı
24 Aralık 2020 - Perşembe 15:51 Bu haber 403 kez okundu
 
Alerji Genetik olabilir mi!
Atasam Atakum Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pelin AYTAÇ URAS, günümüzde annesi veya babası alerjik olmayan bebeklerde de alerji görüldüğüne işaret etti.
SAĞLIK Haberi
Alerji Genetik  olabilir mi!

Atasam Atakum Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pelin AYTAÇ URAS,  alerjiye en çok endüstriyel gelişmişlik, çevre kirliliği, hazır gıdalar, katkı maddeleri ve deterjanların içindeki kimyasalların ilk duyarlanmada etkili olduğunun düşünüldüğünü söyledi.

 

 

İLK BELİRTİLER BEBEK 2-3 AYLIKKEN ÇIKIYOR

 

Besin alerjisi için anne ya da babada herhangi bir alerjik hastalık olması yeterli bir risk faktörü. Yani anne veya baba besin alerjisi olmasa bile başka bir şekilde astım, alerjik nezle, atopik dermatit gibi her hangi bir alerji hastalığı taşıması çocukta besin alerjisi gelişmesi için risk oluşturuyor.

 

Besin alerjisi gelişebilmesi için bebeğin alerji geliştireceği besinle bir süre karşılaşıp, bir hassaslaşma süreci geçirmesi gerektiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pelin AYTAÇ URAS ilk belirtilerle ilgili şunları anlattı:

 

“İlk kez yenilen bir besine hemen reaksiyon gelişmez. Bebek alerjik olduğu besini ya hazır formula mamalar yolu ile veya annenin yedikleri besinlerin alerjenlerinin anne sütü ile alınması yolu ile duyarlanır.Daha sonraki zamanlarda hayatın herhangi bir zamanında besin alerjisi gelişebilir.”

 

 

"KORONA VİRÜSTEN ÇEKİNMEDEN TEDAVİ OLSUNLAR"

 

Besin alerjisi olan çocukların ailelerinin korona virüsten çekinip çocuklarının tedavilerini aksatmamalarının altını çizen, hijyenik ve temiz ortamda hizmet verdiklerini belirten Uzman Dr. URAS,

 

"Ailelere tavsiyem bu dönemde astımı olan, alerjik nezlesi olan ve besin alerjisi olan ailelerin çocuklarını korona virüsten çekinmeden çocuklarını Atasam Atakum Tıp merkezimize getirmelerini istiyoruz. Kandan örnek alınarak tüm besin alerjilerini kontrol edebiliyoruz. Hastalarımızın çekinmelerini asla istemiyoruz ve çocuklarımızında tedavisiz kalmasını da istemiyoruz. Bu hasta gruplarının ailelerinin mutlaka bizlere başvurmalarını önemsiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Alerji, Genetik, , olabilir, mi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı