Haber Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 11:10 Bu haber 4896 kez okundu
 
Altın Portakal Ödüllü Oyuncu Nuray Yeşilaraz OMÜ’de
Kalandar Soğuğu filmindeki rolüyle 2015 yılında gerçekleşen 52. Antalya Film Festivali'nde "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü kazananhemşire Nuray Yeşilaraz, OMÜSağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nün konuğu oldu.
SANAT Haberi
Altın Portakal Ödüllü Oyuncu Nuray Yeşilaraz OMÜ’de

Hemşirelik bölümünün bir süredir düzenlediği “Olmak Üzerine Konuşmalar” temalı söyleşilerde konuk ettiği beşinci kişi olanYeşilaraz, hem oynadığı filmi hem de "Sanat ve Hemşirelik"başlığı altında sanatın hemşirelik mesleğine yaptığı katkıları anlattı.

 

“Hayatın kısır döngüsünü kıracaksanatsal hobilerin benimsenmesi gerekiyor”

 

Söyleşi öncesi konuşan Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özen Kulakaç “ Konuğumuz Nuray Yeşilaraz bizim meslektaşımız dolayısıyla da gurur kaynağımız. Bir hemşirenin bir sanat dalıyla uğraşması neden önemli? Hemşirelik gibi zor bir meslekle uğraşan bireyin sanatın her hangi bir dalını hobi olarak edinmesi onun aklını, zihnini geliştirdiği gibi psikolojisine de olumlu destek sağlıyor. Mümkünse hayatın kısır döngüsünü kıracak ve insanın ruhunu besleyecek sanatsal hobilerin benimsenmesi gerekiyor.” dedi.

 

“Sanatla uğraşmak benim hayatımda güzel değişiklikler yarattı”

 

20 yıldır hemşirelik mesleğini yaptığını belirten Nuray Yeşilaraz ise 12 yıldır tiyatro ile uğraştığını ve tiyatronun içinde her zaman ukte olan bir şey olduğunu belirti.10 yıllık tiyatro oyunculuğu deneyiminin ardından kendine 52. Antalya Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandıran “KalandarSoğugu” filminin seçmelerine nasıl katıldığını anlatan ve hayatında ilk defa bir sinema filminde oynarken bunun sonucunda çok önemli bir ödülün de sahibi olduğuna vurgu yapan Yeşilaraz“Bu çok sıra dışı bir şeydi. İlk oynadığım filimde Altın Portakal ödülünü aldım.Nice değerli sanatçılar ömür boyu bu ödüle sahip olamazken benim bunu almam şans ve kaderdi. Ama bununla beraber ben yaptığı işi en iyi şekilde yapmaya çalışan bir insanım. Bu filminde de her şeyin en doğru şekilde olması için çok çabaladım. Filmi İzlediğinizde bunu hissedeceğinizi düşünüyorum. Sanatla uğraşmak benim hayatımda güzel değişiklikler yarattı. Umarım hemşire meslektaşlarıma da ufuk açacak bir durum olmuştur bu. Ödül sonrası Türkiye’nin pek çok farklı bölgelerinden hemşire arkadaşların beni kutlaması da bunu gösteriyor” dedi.

 

Konuşmaların ardından yönetmenliğini Mustafa Kara’nın üstlendiği filmin gösterimine geçildi. Kara’ya Tokyo Uluslararası Filim Festivalinde en iyi yönetmen ödülünü de kazandırmış olan filim katılımcılar tarafından seyredildikten sonra izleyiciler filim hakkında merak edilen sorularına da cevap buldu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: Altın, Portakal, Ödüllü, Oyuncu, Nuray, Yeşilaraz, OMÜ’de,
Yorumlar
Haber Yazılımı