Haber Detayı
28 Haziran 2016 - Salı 13:47 Bu haber 2302 kez okundu
 
Amacımız, kaliteli ve bilimsel eğitim verilmesi !
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, SAL ile ilgili olarak TBMM Başkanlığı’na 27 milletvekili arkadaşı ile birlikte verdiği araştırma önergesinin ardından Karadeniz Hayat’a özel açıklamalarda bulundu.
SİYASET Haberi
Amacımız, kaliteli ve bilimsel eğitim verilmesi !

Samsun Anadolu Lisesi’nde son 2 yıldır yaşanan ve geçtiğimiz haftalarda öğrenci eylemleri ile İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Okul Müdürü’nün skandal açıklamalarıyla  zirveye çıkan olaylar ve skandalları 27 arkadaşı ile araştırma önergesi vererek TBMM gündemine taşıyan CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “ Samsun’da kişilerle sorunumuz yok. Samsun’da eğitim, öğretim  veren okullarımızın  kaliteli, bilimsel eğitim ve öğretim vermelerinin sağlanmasını istiyoruz” dedi.

ÇOK CİDDİ İDDİALAR VAR

Zeybek konu ile ilgili olarak şunları söyledi. “ Haziran başında Samsun ve Ülkemiz genelinde liselerde yaşanan gerilim ve öğrencilerimizin demokratik talep ve dileklerini dile getiren olayları bildiri ile dile getirmişlerdir. Ülkemiz ve Samsun’un köklü eğitim kurumlarından olan SAL Samsun Anadolu Lisesinde de öğrenciler bildiri okumuştur bildiride çeşitli haksızlık ve iddialara yer vermişler. Bunlardan en önemlisi okulda IŞID propagandası yapılması ,Türkiye Cumhuriyetinin varlığının adeta reddedilmesi ,okulda siyasi parti propagandasının yapılması ve öğrencilerden zorla para toplanması gibi ifadeler içermektedir. Bildiri sonrası okulda bazı olumsuz olayların yaşanması ve bildiri  yayınlanmasının sebeplerinin araştırılması, ortadan kaldırılması için gerekli tedbirlerin alınması  için meclis araştırması istedim. 

SAL'DA OKUYAN MİLLETVEKİLLERİMİZ VAR

      “SAL”  Samsun Anadolu lisesi  1955 Yılında eğitim, öğretime başlamış, Samsun ve Türkiye’nin  seçkin okullarından birisidir.(61 yıldır Samsun’da eğitim öğretim vermektedir) Bilimsel programlar uygulayan,binlerce öğrenci yetiştiren ve mezun öğrencilerin ÖSYM sınavlarında yüksek puanlar alarak, Türkiye’deki seçkin üniversiteleri kazandıkları da gerçektir.Ülkemize binlerce bilim adamı, siyasetçi, yönetici, bürokrat kazandırılmasında Samsun Anadolu  lisesinin katkıları çoktur.26 dönem TBMM’DE görev yapan milletvekillerimiz vardır ve “SAL” da okumanın farkını ,farklılığını anlatırlar.

BİLİMSEL EĞİTİM VEREN LİSELESRİ ETKİSİZLEŞTİRMEYE ÇABA GÖSTERİYORLAR 

 Uzun bir süredir “SAL” adıyla Samsun’da eğitim,öğretim’de yıldızlaşan okul son zamanlarda gerici uygulamalarla gündeme gelmesi,Samsun ve eğitim açısından son derece olumsuz bir durum ve talihsizliktir. “SAL” ın aydınlık ve bilimsel geçmişine kimsenin karanlık gölge düşürmeye hakkı  yoktur. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan “proje okulları” uygulamasının amacı bilimsel eğitimden taviz vermeyen ve sorgulama  yeteneği kazanmış nesiller yetiştirmektir.Bilimsel eğitim veren liseleri etkisizleştirmek için bazı yöneticiler,kimi çevreler özel çaba sarf etmektedirler. Bu okullar üzerindeki baskı ve uygulamaların takipçisi olacağız ve sessiz kalmayacağız.

HAKSIZLIĞA UĞRAYANLARIN DESTEKÇİSİ OLACAĞIZ

       Türkiye’nin seçkin “proje Okulları”na yönetici atamaları MEB tarafından yapılırken bazı kriterleri dikkate almaları gerekir.Bilimsel yöntemleri kabul etmeyen ve karşı olan yöneticileri atamamaları gerekir. Haziran 2016 ayında bütün Türkiye’ de liselerde yaşanan olayların  meydana gelmiş olması, bu okullara doğru yöneticilerin atanmadığını gösterdi. Hangi okulda olursa olsun,kanunsuz, keyfi ,şiddet,taciz ve her türlü haksız uygulamanın takipçisi olacağız. Haksızlığa uğrayan öğretmen, öğrenci, veli kim haksız baskıcı bir uygulama ile karşılaşırsa yanında  olacağız,destekleyeceğiz.
Buradan hareketle kişilerle herhangi bir sorunumuzun olmadığını, Samsun’da eğitim, öğretim  veren okullarımızın  kaliteli,bilimsel eğitim ve öğretim vermelerini sağlamak, olduğunun herkes tarafından bilinmesini isterim."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Amacımız,, kaliteli, ve, bilimsel, eğitim, verilmesi, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı