Haber Detayı
27 Temmuz 2019 - Cumartesi 13:08 Bu haber 1395 kez okundu
 
Araç Sahipleri; Bir lastiği 10 yıla kadar kullanılabilirsiniz! Lastiklerin ömrünü uzatacak öneriler
Dünyanın en büyük lastik üreticisi Michelin, beklemeye alınacak kış lastiklerinin bir sonraki kış mevsiminde de aynı performansla kullanılabilmesi için uygun saklama koşullarını paylaştı.
- Haberi
Araç Sahipleri; Bir lastiği 10 yıla kadar kullanılabilirsiniz!  Lastiklerin  ömrünü uzatacak öneriler

 

Uygun koşullarda muhafaza edilmiş bir lastik 10 yıla kadar kullanılabilir.  Michelin, lastiğini kendisi saklamak isteyen kullanıcılar içinse şu maddeleri sıralıyor:

  • Lastikler her zaman serin, kuru ve doğal havalandırmalı yerlerde saklanmalı. Şayet, açık alanda muhafaza edilecekse, brandayla örtülerek yağmur ve dış etkenlere karşı korunmalı.
  • Lastiklerin  güneş ışığından, ultraviyole ve diğer yapay ışıklardan korunması da önemli. Ortam sıcaklığının 35 derecenin altında olması gerekiyor.
  • Lastikler, zeminden en az 10 santimetre yükseklikteki raflara, dikey konumda yerleştirilmeli ve biçim bozukluğunun önlenmesi amacıyla, ayda 1 kez yerleri dönüşümlü olarak değiştirilmeli.
  • Kimyasal maddelerden, solventten veya hidrokarbürden, lastiğe zarar verecek metal maddelerden uzakta saklanmalı.
  • Lastikler janta monte edilmiş ve şişirilmiş halde olmadığı sürece, uzun süre üst üste istiflenmiş olarak saklanmamalı ve başka nesneler altında ezilmesinden kaçınılmalı.
  • Lastiklerin yakınında alev alıcı veya yanıcı maddeler, kıvılcım veya elektrik deşarjına yol açabilecek her türlü materyal olmaması da önemli.
Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Araç, Sahipleri;, Bir, lastiği, 10, yıla, kadar, kullanılabilirsiniz!, , Lastiklerin, , ömrünü, uzatacak, öneriler, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı