Haber Detayı
29 Temmuz 2019 - Pazartesi 19:11 Bu haber 2726 kez okundu
 
Arap Edebiyatçılar Her Ay Samsun'da Toplanacak
Samsun Barosu Avukatlarından Dr. Avukat Zekai Gül, Samsun'da her ay gerçekleştirilecek olan 'Arap Edebiyatı Sohbetleri' başlattı.
SANAT Haberi
Arap Edebiyatçılar Her Ay Samsun'da Toplanacak

Samsun Barosu Avukatlarından Dr.Zekai Gül, koordinesinde her ay farklı bir programda, Arap edebiyatından örnekler, kamuoyuna tanıtılacak. 


İlki Ormancı Kafe Restoran'da gerçekleştirilen program her ay tekrarlanacak ve Arap Edebiyatının önemli isimleri Samsun'a davet edilerek eserleri ve kendileri tanıtılacak.

Her ay düzenli olarak gerçekleştirilmesi planlananan programın ilki, Avukat Gül'ün Arapça yaptığı açılış konuşması ile başladı. Atatürk hayranı ve Türk şiirlerini ilk defa Arapça'ya çeviren Basralı Şair Bedir Şakir Esseyyab'ın hayatı hakkında bilgi verildi. Avukat Gül, misafirlerine Türk bayrağı hediye etti. 


Programda Musul Üniversitesi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Dekanı Prof.Dr. Abdullah Fethi Elzahir, Arap Ebediyatı'nda reciz konusunda bilgi verdi. Programa Bağdat ve Yemen Üniversiteleri'nde görev yapmış emekli Elektronik Mühendisi emekli profesör Said Alsalehi ve ailesi de katıldı. 


 Programa katılan şair ve ressam Qasim Alddeve, yaptığı resim çalışmalarını sergilerken, Dr. Avukat Zekai Gül'ün karakalemden yaptığı portresini kendisine hediye etti. Şair ve Yazar Safael Haciri, yazmış olduğu iki adet şiir kitabını, Avukat Gül'e hediye etti. Daha önce Karadeniz'de Samsun ve Ordu'yu gezen ve hayran kalan Lübnanlı Şair Dr. Mey Murat da programa telefon ile katılarak şiir okudu. 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Arap, Edebiyatçılar, Her, Ay, Samsun'da, Toplanacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı