Haber Detayı
01 Eylül 2020 - Salı 17:24 Bu haber 2304 kez okundu
 
Arsa ya da araziniz üzerine “ORMAN” şerhi konmuşsa ne yapmalısınız?!
Arsa ya da araziniz üzerine “ORMAN” şerhi konmuş olabilir. O zaman ne yapmalısınız? Avukat Esad Şirinoğlu sizler için yazdı...
YAŞAM Haberi
Arsa ya da araziniz üzerine “ORMAN” şerhi konmuşsa ne yapmalısınız?!

İşte Av. Esad Şirinoğlu'nun Yazısı:

 

Arsa/Araziniz Üzerine Orman Şerhi Konmuşsa  Müracaat Hakkınızdan Haberdar Mısınız?

 

Tapusu size ait olan arsa veya araziniz üzerine kadastro incelemeleri sırasında orman şerhi konmuş olabilir.

 

Tabi bu şerh mülkiyet hakkınızı önemli ölçüde hatta kabule göre tamamen sınırlandırmakta. Zira eğer taşınmazınız üzerinde orman şerhi varsa ve bu sebeple de Tapu-Kadastro Müdürlüğü tespitine istinaden Orman İşletme şerhle birlikte 'alınamaz-satılamaz' kısıtlaması koymuşsa taşınmazınız üzerinde mülkiyet hakkınız tamamen olmasa bile kabule göre tamamen elinizden alınmış olmakta.

 

Orman şerhi ile birlikte 'alınamaz-satılamaz' şerhi konmamış olsa dahi orman şerhi kısıtlaması olan taşınmazınızı haliyle ancak kendi değerinin çok çok altında bir rakama satabileceksiniz. Orman şerhli araziye alıcı da doğal olarak gerçek değerini değil belki üçte biri belki beşte biri fiyat ile satın alacaktır.

 

Orman şerhi sebebiyle yukarıda bahsettiğimiz şekilde mülkiyet hakkınız kısıtlanmışsa bile pek tabii ki hukuki yollara başvurarak hakkınızı elde etmeniz mümkün.

 

 Zira Orman İşletmesi'nin taşınmazınızı bu şekilde kısıtlaması mutlaka devlet aleyhine bir sorumluluk doğurmakta. Bir de şunu belirtmek gerekir ki, taşınmazınız üzerine orman şerhi hatalı olarak konulmuş da olabilir. Yani tapulu mülkünüz aslında orman vasfında olmadığı halde Tapu Kadastro Müdürlüğü tarafından orman olarak tespit edilmiş olabilir.

 

Burada yapmanız gereken ise kadastro tutanaklarının ilan süresi içinde tutanaklara itiraz, tutanaklara itiraz süresinin ilan süresi sonunda bittiği durumda da ilan süresinin bitiminden itibaren 10 yıllık süreyi geçirmeden Kadastro Mahkemesi'ne müracaat etmek.

 

Orman şerhinin kaldırılması davası için yerinizin orman vasfına sahip olup olmadığının incelenmesi için mutlaka dava öncesi bir orman mühendisine inceletmek gerekli kanaatimce.

 

10 YILLIK ŞERH KALDIRMA DAVASI SÜRESİNİ GEÇİRMİŞ OLSANIZ DA TALEP HAKKINIZ MEVCUT!

Tapulu arsa/araziler üzerine orman şerhi konması işleminin kişilere mülke ait bedeli ödemeden yapılmasına 2008 yılına kadar hukuk düzenince izin verilmekteydi. Ta ki 2008 yılında davanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne intikal etmesine kadar.

 

AİHM'in ilk defa 2008 yılında karar vermesiyle Ulusal Hukukumuza göre de artık bedelsiz ormanlaştırma mümkün değil. Dolayısıyla devlet, arsa/arazinizi orman saymışsa size bedelini ödemek zorunda.

 

Orman şerhi konmasının niteliği kamulaştırmasız el atma olarak kabul edilmekte. Orman şerhinden dolayı devletin sorumluluğu ise Medeni Kanun'un 1007. maddesi yani tapu sicilinin tutulmasından kaynaklı devletin sorumluluğuna dayanmakta.

 

Bu davada mahkeme arsa/arazinizin bedelini, arsalarda rayiç bedel üzerinden, arazilerde ise yetişen tarım ürününün yıllık getirisi üzerinden hesaplanan m2 birim fiyatı üzerinden hesaplıyor. Ve devletin bu bedeli size ödemek zorunda olduğuna hükmediyor.

 

 

Orman şerhi sebebiyle tazminat davasında talep, taşınmazınızın orman şerhi konan kısmının hazine adına tapuya kaydedilmesi ve buna karşılık gelen bedelin tarafınıza ödenmesi şeklinde olmakta. Orman şerhi sebebiyle mülkiyet hakkınızın elinizden alınmış olması sebebiyle müracaat hakkınız olduğunu unutmayın.

 

KÖŞE YAZISINA BU LİNKİ TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ:

 

http://www.karadenizhayat.com/yazar-arsa-araziniz-uzerine-orman-serhi-konmussa-muracaat-hakkinizdan-haberdar-misiniz-516.html

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Arsa, ya, da, araziniz, üzerine, “ORMAN”, şerhi, konmuşsa, ne, yapmalısınız?!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı