Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 12:06 Bu haber 1433 kez okundu
 
AŞIRI YAĞLI ET TÜKETİMİ ÇARPINTI YAPIYOR
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Esra Tutal, “Kısa sürede yoğun miktarda et ve yağ tüketimi, çarpıntı, tansiyon yükselmesi ve kan şekerinde yükselmelere yol açabilir” dedi.
SAĞLIK Haberi
AŞIRI YAĞLI ET TÜKETİMİ ÇARPINTI YAPIYOR

Kurban Bayramı’nda dikkatsiz beslenmek, özellikle şeker, obezite, yüksek tansiyon, kalp hastalığı olan bireylerde ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Bayramda aşırı et ve yağ tüketiminin istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini söyleyen Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Tutal, “Kısa sürede yoğun miktarda et ve yağ tüketimi, çarpıntı, tansiyon yükselmesi ve kan şekerinde yükselmelere yol açabilir. Ayrıca yine bu dört günlük sürede et ve yağ tüketiminin yanı sıra tatlı tüketimindeki artış da kilo alınmasına neden olabilir” diye konuştu.

Şerbetli tatlılardan uzak durun

Bayramda nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda önerilerde bulunan Uzm. Dr. Tutal, “Diyabeti olan hastaların bayram ziyaretlerinde şerbetli tatlı tüketiminden kaçınmaları önemlidir. Şerbetli tatlı tüketiminden ziyade mümkünse az şekerli dondurma veya meyve tüketmeleri, içecek olarak ayran veya az şekerli ev yapımı komposto ya da bitki çaylarının tercih edilmesi, kan şekeri kontrolünün bozulmaması açısından gereklidir. Bilinçli bir beslenme programı, ara öğün tüketimine devam edilmesi ve diyabetik hastaların düzenli olarak kan şekeri takibine devam etmesi ile bayram dönemi sorunsuz bir şekilde geçirilebilir. Diyabetli hastaların doktorlarının verdiği diyet programlarına harfiyen uymaları sonucunda sağlıklı bir bayram geçirilecektir” ifadelerini kullandı. 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: AŞIRI, YAĞLI, ET, TÜKETİMİ, ÇARPINTI, YAPIYOR, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı