Haber Detayı
16 Temmuz 2016 - Cumartesi 16:13 Bu haber 1797 kez okundu
 
ASGARİ ÜCRETLİNİN MAAŞINDA DALAVERE !
ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan bazı işverenlerin işçilere Asgari Ücretin tamamını vermediğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
ASGARİ ÜCRETLİNİN MAAŞINDA DALAVERE !

Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Erdoğan, "Siyasi partilerin seçim vaatlerinin en başında gelen asgari ücret, hükümetin yaptığı düzenlemeyle 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 1.300 TL oldu.
Türkiye’de yoksulluk sınırı 4.132 TL, açlık sınırı 1.492TL olarak belirlenmişken, asgari ücretin 1.300 TL’ye yükseltilmesi bazı işveren çevrelerince tepkiyle karşılanmış ve asgari ücretteki bu artışın işletmeleri zor durumda bırakacağı ifade edilmiştir.
Asgari ücretin 1.300TL’ye yükseltilmesini başından itibaren kabullenmeyen bazı işverenler, bu konuda farklı arayış ve yöntemlerin içerisine girmişlerdir." dedi.

PARAYI ÖNCE YATIR SONRA GERİ AL DÖNEMİ

İşverenlerin bir bölümünün asgari ücretin 950 TL’den  1.300 TL’ye yükseltilmesi sonucu ortaya çıkan 350 TL’lik artışı ödememek için farklı yuollar denediğini bildiren Erdoğan, " Önce asgari ücretli çalışanın 1.300TL olan maaşını çalışanın banka hesabına yatırmakta, sonrasında ise maaşı yatırdığı ve çalışanın adına çıkarılmış olan bankamatik kartıyla 1.300 TL maaşı çekerek, çekilen paranın sadece 950 TL’sini çalışana ödemektedir.

Bu yöntemle kağıt üzerinde bakıldığında asgari ücretli çalışanın banka hesabına 1.300 TL maaş yatırılmakta olup, ancak fiili olarak çalışan 950 TL maaş almaktadır.İşten atılma tehditi altında olan asgari ücretli bu korkuyla olan bitene ses çıkaramamakta ve kağıt üzerinde 1.300TL olan maaşının sadece 950 TL’sini almayı kabul etmektedir." diye konuştu.

ASGARİ ÜCRETLİNİN MAAŞININ 4'TE BİRİ KESİLİYOR

Erdoğan açıklamasını şöyle tamamladı: "Bir araştırma yapıldığında, Türkiye genelinde bu yöntemin oldukça yaygın ve çalışma hayatına egemen olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kalınacaktır.Buradan Çalışma Bakanlığı yetkililerine sesleniyoruz.
1.300 TL maaşla zaten açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veren asgari ücretlilerin bu tür yöntemlerle maaşının dörtte biri daha kesilmekte ve neredeyse ölüm sınırına itilmektedirler.Bu gerçeği gören bir yerden, bakanlığın bu anlamda denetimler yapması ve bu dalaverenin önüne geçecek farklı yöntemler geliştirmesi gerekir.

Aksi takdirde iyi niyetle yapılan bu iyileştirmeler asgari ücretlilere hiçbir şekilde yansımayacak, sadece kağıt üzerinde kalacaktır."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: ASGARİ, ÜCRETLİNİN, MAAŞINDA, DALAVERE, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı