Haber Detayı
22 Temmuz 2019 - Pazartesi 11:05 Bu haber 5587 kez okundu
 
Asırlık Mübadil Yemekleri Günümüze taşındı
Samsun Balkan Türkleri Derneği, Hayata Geçirdiği Mübadil Lezzetler Etkinliği ile asırlık lezzetleri günümüz mutfaklarına taşıyor.
KÜLTÜR Haberi
Asırlık Mübadil Yemekleri Günümüze taşındı

 

Samsun Balkan Türkleri Kültür, Dayanışma ve Haberleşme Derneği, ‘Geçmişe Açılan Pencere Projesi’ kapsamında Mübadil Lezzetler Etkinliği ile farklı mübadil köylerinde yöresel yemeklerinin tanıtımına başladı.

 

Proje hakkında bilgi veren Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı Uğur Burak Özata, “ Yürütmüş olduğumuz bu proje ile unutulmaya yüz tutmuş mübadil lezzetleri, günümüz mutfaklarına taşımayı ve gelecek nesillere aktarmayı hedeflemekteyiz. Mübadil annelerimizin tarifleri ile Hacıismail ve Devgeriş mahallelerimizde gerçekleşen etkinliklerimizin ardından, proje iştirakçileri olan mübadil mahallelerimizden Karaperçin, İlyasköy, Aşağıçinik, Çırakman, Çandır ve Taflan’da aynı şekilde farklı lezzetleri ortaya koyan çalışmalarımız devam edecek. Projemiz sonunda malzemelerin, tariflerin ve yapılışlarının açık bir şekilde anlatılacağı yemek kitabımızı da Türk mutfağına kazandırmış olacağız.” Dedi.

 

 

KÖY FIRINLARI TEMİZLENDİ YENİDEN HAYATA GEÇİRİLDİ

Proje Koordinatörü Sevda Tanyıldız “Göçmen yemeklerinin çok geniş bir yelpazeye sahip olması üzerine çalışmalarını Samsun ili ve ilçelerinde yerleşik mübadil halkın yaptığı yemeklerle sınırlandırdık. Mübadil köylerde yaptığımız kapsamlı saha çalışmaları ve araştırmalar sonucunda yaklaşık 45 özgün tarifi ortaya koyduk. Bu lezzetleri özellikle seçilen eski köy evlerinde yıllardır kullanılmayan köy fırınlarını temizleyip yakarak hayata geçirdik. Karma, Gavma, Asma Pidesi, Balıcak Yemeği, Düğün Çorbası, Kulaka, Etli Kazan Pilavı, Köy Ekmeği, Dırvana Ayranı, Sütlü İrmik Helvasının bu etkinliklerde uygulamalı olarak yaptık. Önümüzdeki günlerde yine farklı lezzetleri farklı mahallelerimizde yapmaya devam edeceğiz.”  Diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Asırlık, Mübadil, Yemekleri, Günümüze, taşındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı