Haber Detayı
01 Aralık 2017 - Cuma 14:59 Bu haber 1823 kez okundu
 
Atakum ‘Akıllı Şehir' olacak
World Gis Day 2017 (Dünya CBS Günü) kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ankara’da düzenlenen sempozyuma katılan Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Akıllı Şehirler uygulamasına geçiş için incelemelerde bulunduk” dedi.
- Haberi
Atakum ‘Akıllı Şehir' olacak

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Coğrafi Bilgi Sistemleri konusunda farkındalığı artırmak üzere tüm dünyada Kasım ayı içerisinde kutlanan "Dünya CBS Günü" nedeniyle Ankara Congresium ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen sempozyum ve fuara katıldı.

Hayata geçirdikleri e-belediyecilik uygulamalarıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Karadeniz Bölgesinde belirlediği tek pilot belediye olduklarını söyleyen Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Atakum Belediyesi olarak Elektronik Belge Yönetimi (EBYS), Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ve Halkla İlişkiler Modülü (CRM) olmak üzere üç özelliği bir arada kullanan Karadeniz’de tek, Türkiye’de ise sayılı belediyeler arasında yer alıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca düzenlenen bu sempozyumda Kent Bilgi Sistemi ve Akıllı Şehirler ile ilgili, Türkiye ve dünyadaki uygulamalar ile sistemler üzerinde yapılan çalışmaları inceleme fırsatı bulduk. Çevre ve Şehircilik Bakanınız Mehmet Özhaseki öncülüğünde gerçekleştirilen programda, Akıllı şehirler konusunda yol kat etmiş birçok belediyenin çalışmalarını da inceleme fırsatı bularak, Akıllı Şehirler uygulamasına geçişte yapmamız gerekenleri gördük” şeklinde konuştu.

Ana teması "Bilgi Toplumunun Yaşam Alanı Akıllı Şehirler” olan etkinlik boyunca düzenlenen panellerde, "Dünyada ve ülkemizde akıllı şehir teknolojilerindeki mevcut uygulamalar ve gelişmeler, CBS destekli akıllı şehir uygulamaları, İletişim teknolojileri, Siber şehirler, Büyük veri ve veri güvenliği, Sürdürülebilirlik ve yaşanabilir şehirler, Akıllı şehirler ve yönetişim” başlıklarına ilişkin uluslararası mevzuat, standartlar ve iyi uygulama örnekleri paylaşıldı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Atakum, ‘Akıllı, Şehir', olacak, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı