Haber Detayı
08 Temmuz 2019 - Pazartesi 18:41 Bu haber 3420 kez okundu
 
Atakum Belediyesi için şok iddia! Ver Şirketi, Al İşi..”
AK Parti Atakum İlçe Başkanı Haluk Köksoy, Atakum Belediyesi’ne kurduğu şirketi hibe eden şahsın, hibe ettikten sonra işe alındığını, yeni şirketin meclis kararı olmadan yasal olmayan bir şekilde eski şirketin alacaklarına el koyduğunu söyledi.
SİYASET Haberi
Atakum Belediyesi için şok iddia!  Ver Şirketi, Al İşi..”

AK Parti Atakum İlçe Başkanı Haluk Köksoy, İlçe Başkanlığı’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Köksoy,  “31 Mart Yerel seçimleri sonucunda Atakum Belediye Başkanlığı’nı Millet İttifakı Adayı. Cemil Deveci kazanmıştır. Sayın Deveci’nin üç aylık icraatları ile ilgili olarak değerlendirme yapmak için henüz erkendir.

Atakum Belediyesi’nde halihazırdaki yönetim tarafından, yüzlerce işçiye görev yeri değişikliği adı altında, mobing uygulanarak işi bırakmaya zorlanmaktadır.  Sizlerin de takip ettiği üzere, gerek CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçtaroğlu, gerekse Atakum Belediye Başkanı Sayın Cemil Deveci seçim kampanyası sürecinde, belediyelerde çalışan bütün işçilerin güvencesinin kendileri olduğuna dair şeref ve namus sözü vererek kampanya yürütmüşler, ancak gelinen bu aşamada verilen sözlerin aksi yönde uygulama içerisine girmişlerdir. “dedi.

EKONOMİK SEBEP DEDİ, 105 KİŞİYİ İŞE ALDI

            Atakum Belediyesi’nde yüzlerce işçinin, mevcut pozisyonlarından daha düşük pozisyonlara görevlendirilerek bir tür mobbing uygulandığını, bu nedenle insanların ekmekleri ile oynandığını ileri süren Köksoy,”  01.07.2019 tarihli Atakum Belediyesi Meclis Oturumunda Ak Parti Gurubu tarafından bu husus cevaplanması amacıyla soru önergesi olarak verilmiştir. Sayın Deveci, soru önergesine karşı cevabında uygulamayı kabul etmekle birlikte ekonomik sebeplerle ve bu işçilerin özlük dosyalarında ki eğitim durumlarına göre görevlendirme yapıldığından bahsederek hatalı ve yersiz uygulamasını savunmaya çalışmıştır.

Ancak ekonomik sebeplerden bahsederken, Üç Ay gibi kısa dönemde yüzlerce işçiyi neden işe aldığını ise izah edememiştir. Keza az önce de belirttiğimiz üzere lisans mezunu olan, mesleğine göre görev tanımı olan işçilerin hangi saikle çöp hizmetine verildiğini ise izah edememiştir.” Diye konuştu.

CEMİL DEVECİ ŞİRKETİNİ YÖNETİR GİBİ HAREKET EDİYOR

Atakum Belediyesi’nin iştiraklerinden olan Atakum İmar İnşaat Şirket’nin içinin boşaltıldığını öne süren Haluk Köksoy, “Atakum Belediyesi tarafından da kurulmuş Atakum İmar İnşaat Şirketi mevcuttur. Bu şirket onlarca yıldır faaliyet göstermektedir.  Atakum Belediye Başkanı Sayın Deveci, Belediyenin iştiraki olduğu Atakum İmar İnşaat şirketi’nin borçlarını ödememek için, şirketin mal varlığını ve işletmelerini hibe almış olduğu başka bir şirkete aktarmaktadır.

Bu yöndeki uygulamadan maksat, İmar İnşaat Şirketini batık bir şirket hüviyetine büründürerek siyasi rant elde etmektir. Diğer taraftan bu uygulama , İmar İnşaat Şirketi’nin alacaklılarını da mağdur etmektedir.        Devlette ve Kamu Kurumları’nda devamlılık esastır. Devleti ve Kamu Kurumları’nı yönetenler değişebilir, ancak hizmetler, yatırımlar, alacak ve borç yapıları kaldığı yerden devam eder. Ancak sayın başkanın adı geçen şirketi yönetirken bir devlet adamı hassasiyetinden ziyade kişisel şirketini yöneten biriymiş gibi hareket ettiği gözlemlenmektedir.” Şeklinde konuştu.

ŞİRKETİN MAL VARLIKLARI EL DEĞİŞTİRLEREK ŞİRKET ZARARA UĞRATILIYOR

            Atakum İmar İnşaat Şirketi’ndeki alacaklıların keyfi bir şekilde mağdur edildiğini belirten Haluk Köksoy,” Anladığımız ve takip ettiğimiz kadarıyla, İmar İnşaat Şirketi’nin borçları ödenmediği gibi, bu şirketin uhdesinde bulunan malların ve işletmelerin ise el değiştirilmek suretiyle şirket bilerek ve isteyerek zarara ve batağa sürüklenmektedir. Bu şirketten alacağı olan yüzlerce esnaf bulunmaktadır. Alacaklıların keyfi bir şekilde mağdur edilmesi doğru bir yaklaşım olmadığı gibi, bu uygulama ile alacaklı olan esnafında batağa sürüklenmesi söz konusudur.    Sayın Başkan, şüpheli gördüğü alacaklar sebebiyle bu şekilde bir tutum içerisinde ise, bu alacakları diğer alacaklardan ayırmak suretiyle gerekli incelemeleri yaptırabileceği gibi, bunlarla ilgili suç duyurusunda da bulunma imkanı da vardır.

ŞİRKETTEN ALACAKLI OLANLARA KARŞI SUÇ İŞLENİYOR

 Ancak siyasi saiklerle bütün alacaklıların veyahut bir kısım alacakların aynı kefeye konularak insanların mağdur edilmesi söz konusu olamaz. Diğer taraftan, İcra İflas Kanunu’nun 331. Maddesinde alacaklıların zarara uğratılması maksadıyla yapılan bu tür eylemler suç olarak tanımlanmıştır. Keza Türk Ceza Kanunu’nun 37. Maddesi bu suça iştirak edenleri de aynı şekilde sorumlu saydığı gibi 39. Maddesi ise mal kaçırma eylemine yardımda bulunarak icrasını kolaylaştıranları da aynı eylem kapsamında değerlendirmektedir. Yasal düzenlemeler den de anlaşılacağı üzere Sayın Başkan ve ekibi İmar İnşaat Şirketi’ndeki uygulamaları ile bu şirketten alacaklı olanlara karşı suç işlemektedirler.” Dedi.

 

ŞİRKETİ KURARAK HİBE EDEN ŞAHSI İŞE ALDILAR

Haluk Köksoy açıklamasını şöyle tamamladı:” Atakum İmar İnşaat Şirketi mevcutken borçları nedeniyle belediyede yeni bir şirket kurulamayacağı için kanununa dayandırılarak kurdurulan bir şirket belediyeye hibe edilmiş ve şirketi kuran B.A. isimli şahıs belediyede işe alınmıştır.

Ayrıca yeni şirket hibe edildikten sonra, yeni şirket meclisten karar alınmadan ve mevcutlar yeni şirkete devredilmeden al varlıkları bir gecede yeni şirkete aktarılmış, 2 ay yetkisiz olarak eski şirketin alacaklarına el konulmuştur. .”

ATAKUM BELEDİYESİ YETKİLİLERİ,, ŞİRKETİ KURARAK HİBE EDEN ŞAHSIN İŞE ALINDIĞINI DOĞRULADI

Öte yandan konu ile ilgili olarak bilgisine başvurduğumuz Atakumbelediyesi Yetkilileri, yeni şirketi kurarak hibe eden B.A. isimli şahsın belediyede işe alındığını doğruladılar.

           

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Atakum, Belediyesi, için, şok, iddia!, , Ver, Şirketi,, Al, İşi..”,
Yorumlar
Haber Yazılımı