Haber Detayı
23 Aralık 2019 - Pazartesi 18:28 Bu haber 3238 kez okundu
 
Atakum Belediyesi'nden CİTYMALL AVM Açıklaması
Atakum Belediyesi son günlerde basının gündeminden düşmeyen CİTYMALL AVM İle ilgili olarak açıklama yaptı.
YEREL YÖNETİM Haberi
Atakum Belediyesi'nden CİTYMALL AVM  Açıklaması


Atakum Belediyesi'nden yapılan açıklamada CİTYMALL'ın ruhsat almadan kaçak olarak yaptırdığı yapının 25 Şubat 2019 tarihinde  mühürlenip sahibine yıktırıldığı, ancak aynı yapının bu kez CP'li belediye döneminde 2 kat olarak yeniden yaptırıldığı ortaya çıktı.

 

Atakum Belediyes^'nden konu ile ilgili olarak yapğılanaçıklama şöyle : "Atakum sınırları içerisinde yapımı devam eden City Mall AVM ile ilgili yaşanılan yargı sürecinin sonuçlanmasına üzerine kamuoyunu ve basını bilgilendirme görevimiz nedeniyle açıklama gereği görülmüştür.

 

Söz konusu City Mall AVM'nin çelik konstrüksiyon malzemeden AVM müteahhidi tarafından ruhsat alınmadan kaçak yapı yapıldığı belediyemizce tespit edilmiş ve 05.02.2019 tarihinde yapı tatil zaptı tutularak mühürlenerek sahibine yıktırılmıştır. İmar barışına konu olamayan söz konusu kaçak ve yıktırılmış yapı, Ramazan Bayramı tatilinde imar planlarında yol ve otopark olarak belirlenmiş kamu alanına çelik konstrüksiyon malzemeden iki katlı olarak belediyemizden izin alınmadan tekrar yapılmıştır. 

 

YIKIM KARARI TEBLİĞ EDİLDİ

 

İmar Kanunu'nun ilgili hükmü gereğince de 14.06.2019 tarihinde belediyemiz ekiplerince mühürlenerek inşaat faaliyetleri durdurulmuş, 18.06.2019 tarihinde para cezası verilmiştir. Sonraki süreçte, belediye encümenimiz ve Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüzce verilen iki farklı tarihte ilgili yapının yıkım kararı ilgililere ıslak imza ile tebliğ edilmiştir.


Yargıya taşınan sürecin devamında 30.10.2019 tarihinde City Mall AVM müteahhidi Samsun 3. İdare Mahkemesi'ne açtığı dava ile 'Yürütmenin durdurulması kararı' verilmiş böylelikle kaçak yapının yıkım işlemini gerçekleştirmemiz geciktirilmiştir. Belediyemiz, yürütmenin durdurulması kararına itiraz etmiş, 06.12.2019 tarihinde ise belediyemiz yargı tarafından haklı bulunmuş, yürütmenin durdurulması kararı kaldırılmıştır.

 

EN KISA ZAMANDA YIKIMI TAMAMLANACAK

 

Yargının kaçak yapının yıkılması yönünde karar vermesinin ardından City Mall AVM müteahhidi belediyemize yapıyı kendisinin yıkacağını beyan etmiştir. Hem kaçak yapıda kullanılan malzemenin zarar görmemesi, hem de adaletin iyi niyet çerçevesinde tecelli etmesi adına müteahhit tarafından yapılan teklif kurumumuzca kabul edilmiştir. Atakum Belediyesi, hukuka ve hakkaniyete uygun her türlü uygulamaya destek vermektedir. Söz konusu yapının en kısa sürede yıkımının tamamlanması konusunda ekiplerimizin konunun takipçisi olduğunun kamuoyu tarafından bilinmesini isteriz."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Atakum, Belediyesi'nden, CİTYMALL, AVM, , Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı