Haber Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 17:23 Bu haber 1452 kez okundu
 
Atakum Belediyesi'nden Kümes Sahiplerine 10 Tavuk, Bir Horoz
Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Batı Çevre Yolu için imar çalışmalarının yapıldığını, kırsal kalkınma destekleri kapsamında da kümesi olanlara 10 tavuk, bir horoz verileceğini söyledi.
YEREL YÖNETİM Haberi
Atakum Belediyesi'nden Kümes Sahiplerine 10 Tavuk, Bir Horoz

Arakum Muhtarlar Meclisi kontrollü sosyal hayat tedbirleri altında Atakum Belediyesi Kültür ve Eğlence Merkezi’nde toplandı.

 

 

 

Atakum Belediyesi’nin hizmet birimlerinin müdürlerinin de hazır bulunduğu toplantıda projeler hakkında muhtarlara bilgi veren Başkan Deveci, “Taflan’dan sonra bir tane daha  Halk Yem Evi açacağız. Mobil ya da grup yolları üzerinde tohum temizleme ve ilaçlama makinelerini hizmete alacağız. Taflan’da bir hayvan pazarı açacağız. Hayvan alım satımı burada veteriner hekimlerimizin kontrolü altında olacak. Yaklaşık 15 gün önce bir mevzuat çıktı. Belediyeler, meclislerinden karar alıp kırsal mahalleleri ayıracaklar ve bu kararlar Büyükşehir Meclisi’nden geçecek.

 

Batı Çevre Yolu ile ilgili bir imar çalışması yapılıyor. Batı Çevre Yolu’nun batısındaki mahalleleri mi yoksa hayvan sayısı, tarım potansiyelini dikkate alarak mı bir ayrım yapalım. Bu konuda sizden öneri bekliyorum. Samsun Karadeniz Rotary Kulübü ile sürdürdüğümüz Jersey ırkı düve dağıtımı projemiz devam ediyor. 50 düve şu anda pazardan temin ediliyor. Biz bu hayvanları hamile kalıncaya kadar İncesu’daki tesislerimizde besleyeceğiz. Atakum Belediyesi olarak bu çalışmadaki sayıyı artıracağız. 50 düve de biz alacağız. Destekler ağırlıklı olarak eşini kaybetmiş, çocuğu engelli, gelir durumu zayıf olan kadınlara olacak. Önümüzdeki günlerde 100 ineğin hamile olarak dağıtımını yapacağız. Bu hayvanlar bir süre sonra doğum yapacak. Dişi buzağıları alıp projenin kapsamını genişleteceğiz. Böyle bir zincir oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

 

 

KÜMESLERE 10 TAVUK BİR HOROZ VERİLECEK

 

Atakum kırsalında uygulanmaya başlayacak olan yeni bir çalışma içerisinde olduklarını açıklayan Başkan Cemil Deveci, “Şu anda planlama aşamasında olan bir de tavuk çalışmamız var. Kentten köye göç edenleri de kapsayacak bir çalışma. Bu hanelere 10 tavuk ve bir horoz vereceğiz. Yumurtalık, gezen tavuklar olacak. Köylüyü; toprağında, tarlasında tavuğundan büyükbaşına kadar olabildiğince üretime teşvik etmeye çalışıyoruz.

 

Ayrıca orta ölçekli mandıralar kuruyoruz. Köylülerimizin ürettiği sütleri peynire dönüştürecek yerler olacak buralar. Başlarında veteriner hekimler, uzman arkadaşlarımız olacak. Bu peyniri markalaştıracağız. Kars’ın kaşarı gibi, Seferihisar’ın buna benzer markası gibi Atakum peynirinin de hem şekil olarak hem de tescilli ve doğal olarak Türkiye pazarına çıkmasını sağlayacağız. Bu çalışma hem kırsalda hayvancılık yapan insanların emeğinin karşılığını almasını sağlayacak hem de Atakum’un kırsal üreticileri bu konuda diğer herkese örnek olacak” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Atakum, Belediyesi'nden, Kümes, Sahiplerine, 10, Tavuk,, Bir, Horoz,
Yorumlar
Haber Yazılımı