Haber Detayı
16 Temmuz 2020 - Perşembe 18:58 Bu haber 297 kez okundu
 
Atakum'da Atık Transfer Sistemi ile Büyük tasarruf
Atakum Belediyesi yaklaşık sekiz ay önce uygulanmaya başlanan Atık Transfer Sistemi (ATS) ile çöp sevkiyatında yüzde 90 oranında tasarruf sağladı.
YEREL YÖNETİM Haberi
Atakum'da  Atık Transfer Sistemi ile  Büyük tasarruf

Daha önce Katı Atık Düzenli Toplama Sahası’na tek tek giden çöp toplama araçları artık Atakum’daki Atık Transfer İstasyonu’nu kullanıyor. TIR dorsesine yüklenen atıklar sahaya toplu halde ulaştırılıyor.

.

12 çöp toplama aracı, 2 Çöp Taksi, 3 TIR ve Atık Transfer İstasyonu ile iki vardiya halinde işleyen sistem, Atakum’da toplanan çöpler,  toplama sahasına tek tek gitmek yerine, Atakum’daki Transfer İstasyonu’na ulaşarak burada TIR dorsesine yükleme yapıyor.

 

 Böylece toplama merkezine tek bir seferde Atakum’a yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki toplama sahasına daha fazla atık taşınabiliyor.

 

Daha önce günlük 2 bin 240 kilometre yol kat edilirken ATS sonrası TIR’lar, toplam 240 kilometre yaparak, Atakum’un bir günlük atığını toplama sahasına ulaştırabiliyor. Daha önce 14 aracın toplama sahasına gidip gelmesi ile aylık toplam 67 bin 200 kilometre yol yapılırken TIR’ların devreye girmesi ile aylık kilometre miktarı yaklaşık yüzde 90 azaltılarak 7 bin 200 kilometreye ’e düşürüldü. Her ay 60 bin kilometrelik tasarruf sağlanırken sekiz aylık dönemin sonunda tasarruf miktarı yaklaşık yarım milyon kilometreye ulaştı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Atakum'da, , Atık, Transfer, Sistemi, ile, , Büyük, tasarruf, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı