Haber Detayı
01 Eylül 2019 - Pazar 16:44 Bu haber 1416 kez okundu
 
Atakum'da Donör Ol, Umut Ol Kök Hücre Kampanyası
Atakum Belediyesi ve Kızılay iş birliği ile başlatılan "Donör Ol, Umut Ol" kök hücre ve kan bağışı kampanyasının açılışı gerçekleşti.
SAĞLIK Haberi
Atakum'da Donör Ol, Umut Ol Kök Hücre Kampanyası


Atakum sahilinde bulunan Yalı Kafe Restoran'ın önünde 31 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında saat 12:00-24:00 saatlerinde bağış toplanacak olan kampanyanın açılışına Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü  Dr. Muhsin Yıldırım, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Uzm. Dr. Sude Aktimur, Bin Gönüllüden Birisi de Sen Olur musun Grup Temsilcisi Çiğdem Kuzucu ve bağışçılar katıldı. 

 


Kana ne zaman ihtiyaç duyulacağının belli olmadığını kaydeden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, "Atakum'da kan bağışı oranında daha yükseklerde olmamız lazım. Bu kampanyayı kalıcı hale getirip, insanlara sürekli ulaşmamız lazım.  Gayretli Kızılay çalışanlarını ve diğer gönüllü kuruluşları bir araya getireceğiz. Bu ciddi bir duyarlılık. Herkesi kan vermeye çağırıyorum." dedi.


500 BİNDEN FAZLA KAYITLIBAĞIŞÇI ADAYI VAR

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Uzm. Dr. Sude Aktimur  kök hücre bağışıyla ilgili bilgi verdi. Daha sonra konuşan Dr. Muhsin Yıldırım "Biz Kızılay olarak 60 yıldır kan hizmeti faaliyeti gösteriyoruz. Bölgemizde yıllık 120 bin kan bağışına ihtiyaç var. Bizim hedefimiz bu yıl 117 bindi ve şu anda hedefimizin üzerine çıkarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Kan bağışını 18-65 yaş, kök hücre bağışını da 18-50 yaş arası kişilerden alıyoruz. Bir erkek yılda üçer aylık periyotlarla 4 defa, bir kadın da 4 aylık periyotlarla 3 defa kan bağışı yapabilir. 

 

Kök hücre bağışını ise bir kere alıyoruz ve sisteme dahil ediyoruz. Bağışçı kişinin kanı uyumlu olduğunda asıl kök hücre alımı o zaman oluyor. Biz aslında burada veri bankasına kişinin bilgilerini eklemiş oluyoruz. 2014 yılında Sağlık Bakanlığı ve Kızılay iş birliğinde 'Türk Kök' kuruldu. Şu anda bankada 500 binin üzerinde kayıtlı bağışçı adayı var. Binden fazla nakil bekleyen hastaya uyumlu doku bulunup nakil yapıldı. Konuyla ilgili detaylı bilgileri bizden alabilirsiniz. Belediyemize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Atakum'da, Donör, Ol,, Umut, Ol, Kök, Hücre, Kampanyası,
Yorumlar
Haber Yazılımı