Haber Detayı
02 Kasım 2019 - Cumartesi 18:31 Bu haber 396 kez okundu
 
Atakum'da Kadınlara Kooperatif Kurulması için bilgilendirme toplantısıToplantısı
Atakum Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’ne bağlı 8 Kültür Evi'nin iş birliğiyle kadınların el emeğini ekonomik değere dönüştürecek kooperatif kurulması için ilk toplantı yapıldı.
EKONOMİ Haberi
 Atakum'da Kadınlara Kooperatif Kurulması için bilgilendirme toplantısıToplantısı

Atakum Belediyesi Kültür Sanat Merkezi (AKSEM) bünyesinde faaliyet gösteren 8 farklı Kültür Evi'nde Atakumlu kadınlar tarafından üretilen iğne oyası, giyim tasarımı, mefruşat, anglez, Brezilya nakışı, el nakışı, dövme keçe, ahşap boyama, takı tasarımı, kağıt rölyef, makrame örgü, Ayancık göynek işi, ev tekstili, kabak oymacılığının yanı sıra feretiko, tel kırma, kazaziye ve sepet örücülüğü gibi unutulmaya yüz tutmuş el sanatları ürünlerinin ekonomik değere dönüşmesi ve kadınların gerçekleştireceği üretim faaliyetlerinin sürdürülebilir olması için Atakum'da milat olacak 'Kadın Kooperatifi' kurulumu için ilk toplantı Özgecan Kadın Koordinasyon Merkezi'nde yapıldı. 

Toplantıda Ticaret İl Müdürü Cemil Kocaoğlu, Proje Koordinatörü Hatice Nazı Saral, kooperatif personelleri Gülbin Aydın, Fatma Cefer başta olmak üzere AKSEM Kültür Evleri'nden temsilci kadınlar, sivil toplum kuruluşu üyesi kadınlar bir araya geldi. Toplantıda, katılımcılara, kadınların bireysel güçlerini toplumsal yarara dönüştürmesi, sosyal yaşama aktif bir şekilde katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda maksimum fayda görmelerinin sağlanması adına kurulacak kooparatifin diğer şehirlerde gerçekleşen başarılı uygulamaları slayt gösterisiyle desteklenerek aktarıldı. 

Kadınların güç birliği yaparak bir araya gelmesinin çok değerli olduğunu kaydeden Ticaret İl Müdürü Cemil Kocaoğlu, “Bakanlığımız kadın  emeğinin değerlendirilmesi konusunda öncelikli çalışmalar yürütüyor. Özellikle üretim yapan kadınların emeklerinin ve ürünlerinin değerlendirilerek kooperatifler aracılığıyla pazarlanması konusunda  yapılan fuarlar var. Bu fuarlara organize olup canlı örnekleri de görebilmeniz açısından katılabiliriz. Biz İl Müdürlüğü olarak kafanıza takılan soruları cevaplandırmak, elimizden geldiğince destek olmak için buradayız. Sizlerin her zaman yanında olarak bu süreci destekleyeceğiz ve Atakum'da bir kadın kooperatifinin kurulması için her şeyi yapacağız" dedi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , Atakum'da, Kadınlara, Kooperatif, Kurulması, için, bilgilendirme, toplantısıToplantısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı