Haber Detayı
13 Kasım 2019 - Çarşamba 10:40 Bu haber 3600 kez okundu
 
Atakum'da Kitap Günleri ve Kütüphane Açılışı
Atakum Belediyesi Atakum Çocuk Kitapları Günleri ve TEMAD Taflan Kütüphanesi'nin açılışını gerçekleştirdi.
KÜLTÜR Haberi
Atakum'da Kitap Günleri ve Kütüphane Açılışı


 Bu yıl ilki gerçekleşen ve 12-15 kasım tarihleri arasında Atakum Belediyesi Yalı Kafe'de açık kalacak olan Atakum Çocuk Kitapları Günleri ve Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Samsun Şubesi ve Atakum Belediyesi iş birliği ile tamamlanan Taflan Kütüphanesi'nin açılışları gerçekleştirildi.

Atakent İlköğretim okulu öğrencileriyle birlikte açılan Atakum Çocuk Kitapları Günleri'ne, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet İrfan Yetik'in yanı sıra kitap günleri boyunca öğrencilere kitap sevgisi aşılayacak ve sohbet edecek Nihat Gökmen, İbrahim Ünsal Uçar, Hasan Yiğit, Fatma Yıldırım, Adil Karagöz, Çiğdem Eker, Yılmaz Erdoğan, Filiz Başaran, Haldun Açıksözlü gibi beğeniyle takip edilen yazarlar da katıldı. 12-17 Kasım tarihleri arasında Atakum Yalı Kafe'de kitapseverlerle buluşacak etkinlikte birçok özel indirimin yanı sıra, çocuklar için aktiviteler de yer alacak. Etkinlikte satılan kitaplara, yayınevlerinden yapılan yarı yarıya indirimin yanında, Atakum Belediyesi de kitapların diğer yarı masraflarını karşılayacak.  

AİLEDE İLETİŞİM KİTAPLA

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, "Kitaplar çocukların dünyaya açılan pencereleridir. Kitap çocuğun hayal gücünü, yaratıcılığını ve sorun çözme yetilerini geliştirir. Çocuklar iyi ve kötüyü kitaplardan öğreniyor. İnsan beyni okuyarak beslenir ve güçleniyor. Türkiye, OECD tarafından 72 ülke arasında yapıla PISA uygulamasına göre, okuma yeterliliğinde 50 sırada. Yine yapılan bir araştırmaya göre kitap okumayan çocuklar, normal bir cümleyi 45 saniyede anlayabiliyorken, bu süre kitap okuma kültürü edinmiş çocuklarda 13 saniyedir. PISA ve benzer mantıkla yapılan TEOG sınavlarında da çok kitap okuyan çocukların daha başarılı oldukları tespit edilmiştir. Kitap fuarları ve benzeri etkinliklerin sayısal çoğunluğu, kültürel çeşitliliğin ve yayınlama özgürlüğünün destekleyici alanları" diye konuştu. 

Atakum Çocuk Kitapları Günleri açılışının ardından Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Samsun Şubesi ve Atakum Belediyesi iş birliği ile Taflan Mahallesi'nde tamamlanan kütüphanenin açılışını gerçekleştirdi. Mehteran Takımı eşliğinde gerçekleşen açılışa, İYİ Parti Atakum İlçe Başkanı Av. Selen Gülhan Çam, Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Alper Aydemir, Atakum Belediye Meclis Üyesi Hasan İpek, Taflan Mahallesi Muhtarı Ahmet Boz, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, dernek üyeleri ve mahalleliler katıldı. 

Uzun yıllardır Taflan Mahallesi'nde bir kütüphane açmak istediklerini ifade eden Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Samsun Şubesi Başkanı Mustafa Tufan, " Burada herkese hitap eden kitap var. Eksiklerimizi de en yakın zamanda tamamlayacağız. 3 yıldır bu kütüphaneyi açmaya çalışıyorduk ama olmadı. Şimdi Atakum Belediye Başkanımız Av. Cemil Deveci ve meclis üyelerimiz sayesinde açabiliyoruz. Emeği geçen, destek veren herkese teşekkür ederiz."şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Atakum'da, Kitap, Günleri, ve, Kütüphane, Açılışı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı