Haber Detayı
04 Kasım 2018 - Pazar 16:06 Bu haber 1443 kez okundu
 
Atakum Gönüllüleri Derneği'nde Eğitim Konferansı
Atakum Gönüllüleri Derneği’nin düzenlediği ve dördüncüsü gerçekleşen ‘Kent Konferansları’na konuk olan Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara çocuğun başarısını sınavla ölçmenin yanlış bir politika olduğunu söyledi.
EĞİTİM Haberi
Atakum Gönüllüleri Derneği'nde Eğitim Konferansı

ÇOCUĞUN BAŞARISINI SINAVLA ÖLÇMEK YANLIŞ POLİTİKA

 

Kara ve uygun, konferansta eğitim sistemi üzerine sunum yaptı. İlk olarak söz alan Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, “ Türkiye’de eğitimin neresinden tutarsak sıkıntı. Mesela bu eğitim sistemi parası olanın öne geçtiği bir eğitim sistemi olarak gözüküyor ancak olay öyle değil. 16 yaşına kadar çocuğu sınava tabii tutuyorlar. Eğitimin başarısızlık nedenlerinden biri de budur. Çocuğu sınavla başarı derecesini ölçmek kadar yanlış bir politika olmaz. Bir lise öğrencisinin geleceğini okul puanına endeksliyoruz. Bu sistemin yanlış olduğunu zamanla anlıyorlar ama iş işten geçmiş oluyor.

 

 Sınav sistemini hep değiştirerek öğrencilerimizin düzenini bozdular. 16 yılda 8 tane eğitim bakanı değişti, her gelen eğitim bakanı bir şeyler yapacağını söyledi ama hayal kırıklığına uğradık. Yine çocuklarımızı cemaatlere vakıflara bırakan bir sistemi ortaya kondu. Eğitim sisteminin günden güne gerileştiriliyor. Cumhuriyetin eğitim alanındaki kazanımlarını birer birer yok ediyoruz. Bu da gelecek nesiller için büyük sıkıntı olacağını biliyoruz. “ dedi.

 LAİK BİLİMSEL VE KARMA EĞİTİMDEN UZAKLAŞTIRILIYORUZ

Yıllar içerisinde okulların yerinin değiştiğini ve servis sistemi konduğunu ifade eden Kara, “Okul kültürleriyle oynandı, okul isimleri değişti. Laik bilimsel ve karma eğitimden uzaklaştırılıyoruz.  Kız öğrenciler ayrı erkek öğrenciler ayrı okula gidecekler diye algı yaratıyorlar. Ortaokulda bile ayrımcılık yapılıyor. Artık meslek okullarına öğrenciler gitmek istemiyor

Çocuklarımızın yeteneklerinin gelişmesi için resim, spor, beden eğitimi gibi dersler mutlaka olmalıdır. Biz çocuklarımızın yeteneklerinin tespit ederek genel eğitimin tamamlayıcısı olan görsel sanatlar, müzik ve beden eğitimi derslerinin branş öğretmenleri tarafından verilmesini istedik. İleri seviyedeki ülkelerde beslenme çantası bile planlanmış. Biz de ise okullarımız ticarethane gibi işliyor. Üniversitelerde artık neden ilk 500’de olmamamız,  eğitimde geriye gidiyor olmamızdan kaynaklanıyor.  Okullarımız tamamen değiştirilip, dönüştürülmüştür. “ diye konuştu.

 

SIBYAN MEKTELERİNDE İMAM EŞLERİ SERTİFİKA ALARAK EĞİTİM VERİYOR

Ülkemizdeki 17 milyon 885 bin öğrenci olduğunu ifade eden Rüstem Kara şunları söyledi:  “ Bu öğrencilerimizden 1 milyon 351’i    özel okullarda, 1 milyon 580 bin’i de açık liseye gitmiş. 2017-2018 yılında 1 milyon 30 bin öğretmenimiz var. Bu eğitim sisteminde en büyük sıkıntıyı öğretmenlerimiz çekiyor. Mülakat komisyonu önünde, öğretmen olacak çocuklarımız eğilmek durumunda kalıyor. 4 kişi mülakata çağırılıyor ve 1 kişi alınıyor. Ama mülakat kendi alanlarıyla ilgili değil. Yani bu yüzden eğitimin neresinden tutarsak tutalım sancılı bir süreç yaşıyor ve böyle giderse de yaşayacaktır.

100 bin sözleşmeli öğretmenimiz var. Asgari ücretle çalışan  öğretmenlerimiz var. Bu da genel anlamda başarısız eğitime yol açar.Cemaat-tarikatlara çocuk emanet edilmez. Eğitimdeki başka bir sıkıntı ise en başından yani okul öncesinden başlıyor. 2012 yılında 4+4 sistemi geldikten sonra Sıbyan Mektepleri devreye sokuluyor. verilen eğitim Sıbyan Mektepleri’nde 4+6 yaş çocuklarına eğitim veriliyor. İmam eşleri sertifika alarak öğretmenlik yapıyorlar. Sıbyan Mektepleri’nde başı açık hiçbir kadın öğretmen yok. Hatta başı açık öğretmen gelirse büyük tehlike olur deniyor. Laik bilimsel eğitimin temeli herkes dinini özgürce yaşasın diye vardır. Modern Dans, müzik ve sanata düşman bir eğitim politikası var. Devlet okul ayırımı yaparak çarpık eğitime yol açıyor. Çocuklarımıza   adeta dayatma yapılıyor. Sonrada başarı bekleniyor.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Atakum, Gönüllüleri, Derneği'nde, Eğitim, Konferansı,
Yorumlar
Haber Yazılımı