Haber Detayı
02 Şubat 2021 - Salı 18:27 Bu haber 2501 kez okundu
 
Atakum LOP ET Davasında Mahkeme 1 Kuruşluk Tazminatı Onayladı Son Noktayı Koydu
Atakum Belediyesi ve Başkan Cemil Deveci’ye karşı Hayali LOP ET satışı iddiaları nedeniyle açılan 1 kuruşluk tazminat davası Bölge İdare Mahkemesi’nce de Onaylandı
ASAYİŞ Haberi
Atakum LOP ET Davasında Mahkeme 1 Kuruşluk Tazminatı Onayladı Son Noktayı Koydu

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Başkanlığı teslim aldığı ilk günlerde,  Gökhan Güler’i Atakum İmar İnşaat Şirketinin işletmesinde bulunan tesislere kısa süre içerisinde 37,5 ton hayali et satmakla suçlamış, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'na "Satın alınmayan mal ve hizmetin alınmış gibi fatura edilmesi nedeniyle sahte belge düzenledikleri" iddiası ile suç duyurusunda bulunmuştu.

 

Suç duyurusu sonrasında Gökhan Güler hakkında yapılan soruşturma sonucunda da Savcılık konu ile ilgili olarak kovuşturmaya yer olmadığına dair karar vermişti.

 

İddiaların odağındaki Gökhan Güler de Cemil Deveci’nin iddiaları ve açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı,  ticari itibarının zedelendiği gerekçesi ile Atakum Belediye Başkanlığı ve Cemil Deveci aleyhine Samsun 1.Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 1 kuruşluk tazminat davası açmış, mahkeme de bu talebi kabul ederek Atakum  Belediyesi ve Cemil Deveci’yi 1 kuruşluk manevi tazminata mahkum etmişti.

 

Cemil Deveci ve Atakum Belediyesi’nin avukatları da kararın iptali için Samsun Bölge Adliye Mahkemesi’nde temyiz başvurusunda bulunmuşlardı.

 

Samsun Bölge Adliye Mahkemesi  5. HUKUK DAİRESİ Esas-Karar No: 2021/55 - 2021/102 kararında, “Dava dosyasında da açıkça belirtilen ve tespitinin kolaylıkla yapılabilinecek hususlarda gerekli araştırmaları ve incelemeleri yapmadan böyle bir suç duyurusunda bulunmuş olması, davalı Atakum Belediye Başkanlığı'nın kendisine tanınan bu hakkını Anayasa'nın 36. Maddesindeki  hak arama özgürlüğü sınırlarını aşarak kullandığı ve davalının kişilik değerlerine saldırı oluşturacak nitelikte bir sonuca götürdüğü yönünde mahkememizce kanaat oluştuğu,” gerekçesi ile Samsun 1.Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 1 kuruşluk tazminat kararını onaylayarak son noktayı koydu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Atakum, LOP, ET, Davasında, Mahkeme, 1, Kuruşluk, Tazminatı, Onayladı, Son, Noktayı, Koydu,
Yorumlar
Haber Yazılımı