Haber Detayı
09 Eylül 2020 - Çarşamba 15:28 Bu haber 607 kez okundu
 
Atakum Lozan Parkı Yenileniyor
Atakum’da bulunan Lozan Parkı’ndaki yenileme projesi için çalışmalar başladı. Parkta uygulanacak tema ile Lozan Barış Antlaşması’nın tarihi önemi hatırlatılacak.
YEREL YÖNETİM Haberi
Atakum Lozan Parkı Yenileniyor

Atakum Belediyesi, İsmet İnönü Bulvarı, Doğuş ve Lozan caddelerinin kesişiminde yer alan Lozan Parkı’nda yenileme çalışmalarına başladı.

 

 Yaklaşık 2 bin 300 metrekarelik alandaki yıllanmış ağaçların korunacağı proje ile Lozan Parkı yeni bir çehreye kavuşacak. Altyapı çalışmalarını büyük oranda tamamlayan ekipler, parkta yürüyüş yoluna yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Lozan Parkı’nda uygulanacak tema ile 24 Temmuz 1923’te İsviçre’nin Lozan kentinde imzalanan, Türkiye'nin bugünkü sınırlarını çizen ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin uluslararası alanda tanınmasını sağlayan Lozan Barış Antlaşması’nın tarihi önemini ziyaretçilere hatırlatılacak.

 

 

Parkta, İsmet İnönü Bulvarı ve Doğuş Caddesi kesişiminde oluşturulan dairesel alanın orta kısmında ‘Lozan Rölyefi’ yer alacak. Barış, bağımsızlık ve özgürlük temalarını simgeleyecek olan rölyefin etrafında sekiz ayrı aydınlatma armatürü kullanılacak. Her bir aydınlatma objesi, Lozan Antlaşması’nı imzalayan sekiz ülkeyi temsil edecek.

 

ÇOCUK VE YETİŞKİNLER İÇİN AYRI ALANLAR

 

Parkın orta bölümünden geçen yürüyüş yolunun üzerinde sekiz farklı noktaya ahşap taklar inşa edilecek. Yol üzerinde gölge alanlar oluşturacak taklar, sarmaşık bitkiler ve çiçeklerle donatılacak. Bu güzergaha bir de ahşap yürüyüş yolu eşlik edecek. Lozan Park’ın farklı noktalarına yurttaşların dinlenmek için kullanabilecekleri kamelya ve banklar konumlandırılacak.

 

Minik Atakumlular için aktivite alanı yaratılacak olan parkta çocukların keyifle vakit geçirebileceği bir oyun grubu bulunacak. Atakumlular, parkın köşe kısmında yer alacak kafeteryanın kapalı ve açık oturma alanlarında vakit geçirebilecek. Çalışmaların tamamlanması ile Atakumların kullanımına sunulacak olan Lozan Park; tarih, sanat ve doğayı kent sakinleri için bir araya getirecek.

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Atakum, Lozan, Parkı, Yenileniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı