Haber Detayı
25 Aralık 2020 - Cuma 17:09 Bu haber 3279 kez okundu
 
Atakum'un Batık Şirketine Sermaye Artırımı Davalık Oldu
Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'nin yeğeni tarafından kurularak belediyeye hibe edilen ve hisselerinin tamamına icra tarafından haciz konulan batık şirket için belediye meclisi tarafından alınan 3 milyonluk sermaye artırma kararı yargıya taşındı.
YEREL YÖNETİM Haberi
Atakum'un Batık Şirketine Sermaye Artırımı Davalık Oldu

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci yeğenine kurdurarak Belediyeye hibe ettirdiği Atakum Kültür Sanat Şirketi'nin sermayesini Meclis Kararı ile belediye bütçesinden 3 milyon Lira artırmıştı.


Mecliste bu karar oylanmadan önce, sermaye artırımı yapılan ve tamamı belediyeye ait olan şirketin tüm hisselerine, belediyeden alacağı olan bir firma haciz koydurmuş, Samsun İcra Müdürlüğü de 25 bin lira sermayeli şirketin hisselerinin değerinin belirlenmesi için bilirkişi tayin etmişti.

Bilirkişi'nin Samsun İcra Dairesi'ne sunduğu raporda da yeni kurulan ve belediyeye hibe edilen şirketin personel dahil milyonlarca lira borcu olduğu, batık olduğu ve değerinin olmadığı ortaya çıkmıştı.


Tüm bu gelişmeler yaşanırkan Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'nin icra tarafından tüm hisselerine el koyulan ve batık olarak raporlanan şirketin sermayesinin 3 milyon 25 bin liraya çıkarılması, belediye bütçesinden 3 milyon liranın bu şirkete aktarılması teklifi de Belediye Meclisi toplantısında CHP ve İYİ Partili üyelerin oyları ile kabul edilmş ve şirketin sermaye artırımına karar verilmişti.

Bu kararın ardından AK Parti Atakum İlçe Başkanı Abdulkadir Köstek de bir basın açıklaması yaparak meclis kararına tepki göstermiş ve konu yerel medyada yer bulmuştu.

 

BELEDİYE'NİN AVUKATI'NIN BİLİRKİŞİNIN BATIK RAPORUNDAN HABERi YOKMUŞ!

 

Ancak, belediyenin şirketteki yüzde 100 hissesine haciz koyduran şirketin açtığı icra davasında Atakum Belediyesi'nin de sözleşmeli avukatı olan İYİ Parti Atakum İlçe Başkanı Selen Gülhan Çam yetkilendirilmişti.

İYİ Parti'nin kanunen Atakum belediye Meclis üyelerinin de grup başkanı olan Selen Gülhan Çam'ın belediyenin avukatı olarak görev yaptığı icra davasındaki " Şirketin Batık olduğu ve hiçbir değerinin olmadığı" raporu ile ilgili bilgi sahibi olmadığı,  bu raporun icra dosyasında yeralmadığı iddiaları da gündeme gelmişti.

Ancak bu rapora rağmen Atakum'un  CHP ve İYİ Partili üyelerinin oylarıyla batık ve hacizli şirkete Arakum Belediye bütçesinden 3 milyon lira sermaye artırımı kararının çıkması akıllarda soru işareti bırakmıştı.


OYLAMAYA KATILMAYAN AK PARTİLİ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ATAKUM BELEDİYESİ İLE TİCARET YAPMIŞ

 

Ancak oylamadan sonra ortaya çıkan gariplikler de tartışılır hale geldi. Oylama günü Atakum Belediyesi'nin meclis üyelerinin sayısı atılmayanlarla birlikte 13 iken, AK Parti ve MHP'li Cumhur İttifakı üyelerinin sayısının 14 olduğu, AK Parti İlçe başkanının özellikle çağrı yapmasına rağmen oylama günü Cumhur ittifakı'ndan 2 AK Partili ve bir MHP'li üyenin katılmaması nedeniyle Sermaye artırımı kararının mecliste kabul edildiği ortaya çıktı.


Yine gelen bilgilere ve medyaya servis ediln bir fatura da oylamaya katılmayan AK Partili belediye meclis üyesi Hakan Yaman'ın kendisine ait olan  şirketinin kanunen yasak olmasına rağmen Atakum Belediyesi ile ticaret yaptığı ve fatura kestiği ortaya çıktı. Kritik  oylamada oylamaya katılmayan ve Hakan Yaman'ın şirketinin belediyeye kestiği faturanın ortaya çıkması da tepki ile karşılandı.


5393 sayılı Belediye Kanununun 28. maddesinde; “Belediye başkanı görevi süresince ve görevinin sona ermesinden itibaren iki yıl süreyle, meclis üyeleri ise görevleri süresince ve görevlerinin sona ermesinden itibaren bir yıl süreyle, belediye ve bağlı kuruluşlarına karşı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak taahhüde giremez, komisyonculuk ve temsilcilik yapamaz.” hükmü yer alıyor.

 

AK PARTİ ATAKUM İLÇE BAŞKANI KÖSTEK: "BİZİM DURUŞUMUZ BELLİ!.."

 

Konu ile ilgili olarak görüşlerini aldığmızı AK Parti Atakum İlçe Başkanı Abdulkadir Köstek de parti teşkilatı olarak duruşlarının belli olduğunu, batıl şirkete sermaye artırımını doğru bulmadıklarını, meclis üyesinin bilerek ya da bilmeyerek yanlış yaptığında belediyenin de  bu yanlışı engellemesi gerektiğini söyledi.

Abdulkadir Köstek, yanlışlık, kanunsuzluk ve haksızlıklara karşı her zaman doğrunun yanında olacaklarını sözlerine ekledi.


BATIK ŞİRKETE SERMAYE ARTIRIMI YARGIDA, MAHKEME 30 GÜN SÜRE VERDİ

 

Atakum Belediye meclisi'nin CHP ve İYİ partili üyelerinin oyları ile Belediye bütçesinden 3 milyon lira sermaye artırımı kararı mahkemelik oldu.

Kamuoyu'nda 37.5 ton lop et iddiası ile gündem egelen, ancak bu iddianın gerçek olmadığı yargı tarafınfdan tescillenen ve bu iddia ile ilgili olarak açtığı 1 Kuruşluk Tazminat davasını kazanan Gökhan Güler, İdare Mahkemesi'ne başvurarak Atakum Belediye Meclisi'nin batık şirkete sermaye aktarılması kararına yürütmenin dururulması ve iptali için dava açtı. 

Samsun 3. İdare Mahkemesi de Atakum Belediyesi'nden 2020/1015 esas nolu kararı ile dava ile ilgili tüm bilgi ve belgeleri göndermesi için 30 gün süre verdi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Atakum'un, Batık, Şirketine, Sermaye, Artırımı, Davalık, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı