Haber Detayı
17 Kasım 2020 - Salı 13:16 Bu haber 86 kez okundu
 
ATAKUMLU KADINLARA MEME KANSERİ ANLATILDI
Atakum Belediyesi, kırsal mahallelerde yaşayan kadınları meme kanserine karşı bilgilendirdi.
SAĞLIK Haberi
ATAKUMLU KADINLARA MEME KANSERİ ANLATILDI

 Etkinlikte; meme kanserinin belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler paylaşıldı, erken teşhisin önemine dikkat çekildi.

 

Atakum Belediyesi’nin Samsun Canik Rotary Kulübü, VM Medikal Park ve Liv Hospital hastaneleri ile birlikte gerçekleştirdiği meme kanseri farkındalık eğitiminde kentin kırsal mahallelerinde yaşayan kadınlara meme kanseri hakkında bilinçlendirildi.

 

 

Yaklaşık 100 kadın, belediyenin organizasyonu ile Atakum Belediyesi Kültür ve Eğlence Merkezi’nde bir araya geldi. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ve eşi Av. Gülay Deveci’nin de katıldığı etkinlikte kadınlara meme kanseri hakkında farkındalık oluşturmaya yönelik bilgiler verildi. Erken teşhis edilebilen meme kanserinin yüksek oranda tedavi edilebildiğini vurgulayan VM Medikal Park Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Abdullah Taşkın, meme kanserinin belirtilerini anlattı.

 

 

Aşırı yağlı yiyecek tüketimi, uzun süre güneş altında kalma, alkol ve sigara tüketimi, hava kirliliği gibi etkenlerin kansere davetiye çıkardığını kaydeden Op. Dr. Taşkın, meme kanserinin kadınlarda sıkça rastlanan hastalık olduğunu söyledi. 40 yaşını aşan her kadının, erken teşhis için kendine meme muayenesi yapması gerektiğini aktaran Op. Dr. Taşkın, düzenli aralıklarla mamografi çekilmesi gerektiğini altını çizdi. Eğitim kapsamında, 40 yaş üstü Atakumlu kadınlar meme kanseri taramasına girecek.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: ATAKUMLU, KADINLARA, MEME, KANSERİ, ANLATILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı