Haber Detayı
16 Eylül 2020 - Çarşamba 18:38 Bu haber 45 kez okundu
 
AtaTohum’da ilk sezon hasadı yapıldı
Karadeniz’in ilk tohum merkezi olan AtaTohum’u Samsun’da kuran Atakum Belediyesi, ilk hasadı gerçekleştirdi.
YEREL YÖNETİM Haberi
AtaTohum’da ilk sezon hasadı yapıldı

Atakum Belediyesi’nin Samsun’da kurduğu Karadeniz’in ilk tohum merkezi AtaTohum’da 2020 yaz döneminin üretim süreci tamamlandı.

 

Haziran ayında  yetiştirme parsellerine dikilen sebze ve meyve fideleri, yaz dönemi boyunca özel bakıma alınarak büyütüldü. Mevsim sonunda dalları sebze ve meyveler ile dolan bitkilerde yaklaşık iki hafta önce başlayan hasat tamamlandı, ekipler, AtaTohum’un yetiştirme parsellerinde üretilen ve olgunlaşan sebze ve meyveleri  topladı.

 

Mahsuller, süzgeç içerisinde parçalanarak tohumları çıkarıldı. Nemden arındırılan tohumlar, AtaTohum’da geleceğe taşınmak üzere özel kavanozlarda muhafaza altına alındı. Merkezdeki ilk yetiştirme sezonunda yaklaşık 20 çeşit üründen 10 binden fazla tohum elde edildi.

 

 

VATANDAŞTAN TOHUM YARDIMI KABUL EDİLİYOR

 

 

AtaTohum’un yetiştirme parsellerinde üretimine devam edilen tıbbi aromatik bitki türlerinin de sayısı artırıldı. Yaz başında merkezde yetiştirilmeye başlanan lavanta, biberiye, kekik ve ada çayı türlerine lavantin limon otu ve yasemin de eklendi.  Elde edilen yeni bitkiler, Samsunlu çiftçilerle paylaşılarak üreticilerin yüksek gelir sağlayan bu ürünlere yönelmesine destek olunacak. Gelecek kış ve yaz üretim sezonlarında çeşit sayısını artırmayı hedefleyen AtaTohum, yurttaşların tohum bağışlarını da kabul ediyor.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: AtaTohum’da, ilk, sezon, hasadı, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı