Haber Detayı
07 Nisan 2020 - Salı 17:32 Bu haber 2892 kez okundu
 
Avukat Caner Özçelik: Mahkeme Kararı Uygulanmazsa İlgililer ve Sorumlular Hakkında Yasal Yollara Başvuracağız!..
Çarşamba'da kurulması planlanan Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili olarak dava açanların Avukatı Caner Özçelik Mahkemenin ÇED Gerekli Değildir kararını iptalinin ardından sorularımızı cevaplandırdı.
YAŞAM Haberi
Avukat Caner Özçelik: Mahkeme Kararı Uygulanmazsa  İlgililer ve Sorumlular Hakkında Yasal Yollara Başvuracağız!..

Caner Özçelik,  Mahkeme Kararı Uygulanmazsa  İlgililer ve Sorumlular Hakkında Yasal Yollara Başvuracaklarını söyledi.

 

Avukat Caner Özçelik açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  " Çarşamba İlçemizde kurulması planlanan Biyokütle Enerji Santrali Projesine idare tarafından verilen ”ÇED gerekli değildir” kararının; Çarşamba Ovasının tarımsal sit alanı olarak ilan edilmiş olması, sürecin kamoyununun bilgisi dışında yürütülmüş olması, biyokütle enerji santrllerinin kömür ile çalışan termik santrallerden 150 daha fazla azot oksit, 600 daha fazla ucucu organik bileşenler, 190 daha fazla partikül madde ve 125 daha fazla karbon monoksit yayacak olması, günde 1500 ton su kullanılacak olması, ovada tarımın tamamiyle bitireceği ,hava kirliliğine sebep olacağı, halk sağlığını için oldukça risk oluşturacağı, su kaynaklarımızın kirlenecek olmasını ileri sürerek tarafımızca iptal davası açılmış ve Samsun 3. İdare Mahkemesinin 2019/199 Esas ve 2020/231 Karar numaralı kararı ile davamız kabul edilmiş  “Dava konusu işlemin iptaline” karar verilmiştir. 

 

Çarşambamız adına, doğa adına, yaşanılacak bir dünya adına oldukça isabetli bir karar,    “Samsun’da hakimler var” dedirtecek bir karardır. 
Bu süreçte emeği geçen ve beraber yol aldığımız Av Yaşar Altürk e, Av Sema Altürk e, sivil toplum kuruluşlarına, muhtarlarımıza ve tüm ova halkına teşekkür ederiz. Bu zafer bir kitlenin değil Çarşamba Halkınının sağ duyusunun emeği ve karşılığıdır.  Ancak mücadelemiz henüz bitmiş değildir bu aşamadan sonra Samsun Valiliği tarafından Çarşamba İlçemizdeki biyokütle enerji santralinin sökülmesi ve eski hale getirilmesi gerekmektedir. Karar ilamının gereği yerine getirilmemesi halinde ise ilgililer ve sorumlular hakkında yasal yollara başvuracağız."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Avukat, Caner, Özçelik:, Mahkeme, Kararı, Uygulanmazsa, , İlgililer, ve, Sorumlular, Hakkında, Yasal, Yollara, Başvuracağız!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı