Haber Detayı
02 Temmuz 2016 - Cumartesi 18:06 Bu haber 6010 kez okundu
 
Ayvacık'ta Bahar Şenliği Krizi!
Ayvacık ilçesinde Ayvacık Ziraat Odası tarafından düzenlenen Bahar Şenliği'ne tahsis edilen Ayvacık Şehir Stadyumunun Tahsisinin 2 gün sonra iptal edilmesi krizini MHP Milletvekili Erhan Usta TBMM'ye taşıdı.
KÜLTÜR Haberi
Ayvacık'ta Bahar Şenliği Krizi!


Ayvacık Ziraat Odası 9 Temmuz'da Bahar Şenliği yapılmasına karar verdi. Bunun için de Ayvacık Şehir Stadyumu'nun tahsisi için Gençlik ve Spor Müdürlüğü'ne başvurdu. Başvuru sonrasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Kuruluşları Dairesi Başkanı Osman Gümüş 20 Haziran 2016 tarihli yazısında, " Faaliyetleri Aksatmaması ve mevzuat hükümlerine uyulması" koşuluyla izin verdi.

İzin ile birlikte afişler bastırıldı ve gerekli duyurular yapıldı, sanatçılarla anlaşıldı. Ancak aynı daire başkanlığı yer tahsisi iptal edilen “Bahar Şenliği" ne stadyumun tahsisi kararını 22 Haziran'da aynı daire başkanının imzası ile spor faaliyetleri olduğu gerekçesi ile iptal etti. İptal kararı  hazırlıklarını tamamlamış olan Ayvacık Ziraat Odası'nın tepkisi ile karşılandı. Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı,  iptal kararının siyasi olduğunu belirterek, ilk müracaatlarında o tarihte spor müsabakası olmadığını, ancak siyasal nedenlerle iptal edebilmek için bunu gerekçe olarak kullanıldığını söyledi.

 

MHP MİLLETVEKİLİ ERHAN USTA: 

"Kamu Yönetiminin Geldiği Duruma Bakın !"

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta  da TBMM Genel Kurulunda Ayvacık ilçesinde yapılması planlanan ancak Belediyenin girişimleriyle yer tahsisi iptal edilen Bahar Şenliğini gündeme getirdi. 


Milletvekili Erhan Usta, " Sizin hükûmetlerinizin yönetiminde artık tecrübenin, liyakatin hiçbir önemi yok.  Çünkü her şey siyasallaştı; hukuk , kamu yönetimi , bürokrasi siyasallaştı. Bir vali takdimde "ak kadrolar" denildiğinde  oradaki siyasetçilerle birlikte elini kaldırabiliyor. Dolayısıyla, bir günlük Yargıtay üyesi olanı Yargıtay Genel Sekreterliğine layık görmenizi de aslında çok yadırgamıyorum çünkü bunu alışkanlık hâline getirdiniz. Bakın, size bir örnek vereceğim. Samsun'un Ayvacık diye bir ilçesi var, küçük bir ilçe. Burada çiftçiler geleneksel 4'üncü bahar şenliği yapacaklar. Mekân olarak da şehir stadyumunu talep ediyorlar. Bunun yazışmaları yapılıyor, ilçe spor müdürlüğüne söyleniyor, oradan kaymakamlık, valilik, bakanlığa geliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı 20 Haziranda bir görüş gönderiyor "Şu, şu şartlarda mevcut mevzuat hükümleri çerçevesinde tahsiste herhangi bir sakınca görülmemektedir, şehir stadyumunu bu çiftçiler yani oradaki meslek örgütü, ziraat odası kullanabilir." diye tahsisatı yapıyor, yazı burada. Sonra, araya siyasiler giriyor. Kim giriyor? AKP'li Ayvacık Belediye Başkanı giriyor, "Ya bu adamlara, niye böyle bir şeye şehir stadyumunu verirsiniz?" diyor. 


Sonrasında aynı yazıyı ilgi göstererek, şu yazdığı, yani tahsisatı yaptığı yazıyı ilgi göstererek tekrar bir yazı yazıyor, diyorlar ki: Konu Genel Müdürlüğümüzce incelenmiş, adı geçen tesiste belirtilen tarihte spor faaliyetleri nedeniyle tahsis talebi uygun görülmemiştir." Ve imzayı da aynı kişi atıyor, Osman Gümüş. Bakın, aynı kişi iki gün arayla -20 Haziran, 22 Haziran- böyle bir şeyi imzalayabiliyor aynı yazıyı ilgi tutarak. Şunu bile yapmıyor: Yani biz daha önceki yazımızda uygun görmüştük ama sonradan anlaşıldı ki, şöyle var. Yani bu gerekçeleri bile söylemeksizin... Kamu yönetiminin geldiği durumu görebiliyor musunuz?” diye konuştu. 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Ayvacık'ta, Bahar, Şenliği, Krizi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı