Haber Detayı
19 Eylül 2019 - Perşembe 18:30 Bu haber 2007 kez okundu
 
Ayvacık’ta Dere Yatağına Taş ve Moloz yığıyorlar
Karayolları 7. Genel Müdürlüğünün ihalesini verdiği Çarşamba-Ayvacık karayolunda çalışan bir müteahhit firmanın Suat Uğurlu Barajı Hıdışali Köprüsü mevkiindeki dere yatağına 'taş ve moloz' yığması tepkilere neden oldu.
YAŞAM Haberi
Ayvacık’ta Dere Yatağına Taş ve Moloz yığıyorlar

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Suat Uğurlu Barajı Hıdışali Köprüsü mevkine giderek, taş ve molozları görüntüledi.

Çok yakın zamanda Terme, Salıpazarı, Çarşamba ve Ayvacık İlçeleri'nde yaşanan sel afetinden ilgili kurumların ders çıkarmadığını savunan Başkan Avcı, "Çarşamba-Ayvacık karayolunda Karayolları Genel Müdürlüğü'ne bağlı bir müteahhit, taşlarla molozlarla dere yatağını doldurmaktadır. Baraj göllerinin taş ve molozlarla doldurmak kanunen suçtur. Suçun dışında yaklaşık bir ay önce büyük bir afet yaşadık. Kurumlar buna nasıl müsaade ediyor anlamış değiliz. Hiç mi müteahhit firmaların çalışmaları denetlenmiyor" dedi.

Olası bir sağanak yağışta yine sel sularının şehirleri talan edeceğini, heyelanların oluşacağını bile bile dere yataklarının doldurulduğunu kaydeden Başkan Erdal Avcı, şöyle konuştu; "Ayvacık risk altındadır. Sen dere yatağının ağzını taşla molozla doldur, sonra "ihmal, doğal afet" diye açıklama yap. Mağdur yine üretici olacak, malını kaybedecek. DSİ'ye, Karayolları Bölge Müdürlüğü'ne sesleniyoruz. Müteahhit firmanın yaptığı suçtur. Kurum olarak bu doğa katliamına izin vermeyin."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Ayvacık’ta, Dere, Yatağına, Taş, ve, Moloz, yığıyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı