Haber Detayı
27 Mart 2020 - Cuma 18:06 Bu haber 3361 kez okundu
 
Ayvacık ve Terme Ziraat Odaları Başkanlarından Yetkililere Santral Çağrısı
Eğercili Biyokütle Santrale karşı mücadelede öne çıkan isimlerden olan Ayvacık ve Terme Ziraat Odaları Başkanları Erdal Avcı ve Ferda Ergün, santralin inşaatının derhal durdurulmasını istedi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Ayvacık ve Terme Ziraat Odaları Başkanlarından Yetkililere Santral Çağrısı

Çarşamba, Samsun Büyükşehir ve Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne çağrı yapan Avcı ve Ergün, " Biz iki oda başkanı olarak Çarşamba Belediyesi hakkkında Cumhuriyet Savcılığı'na ruhsatsız santral inşaatına göz yumdukları için görevini kötüye kullandıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştuk.

 

Şimdi Samsun 3. İdare Mahkemesi'nin satral hakkında verdiği yürütmeyi durdurma kararında , santral inşaatına depo inşaatı olarak ruhsat verildiği ve dolayısıyla inşaatın kaçak olduğu da gerekçelendirilmiştir. "dedi.

 

SAVCILAR SUÇ DUYURUSUNUN GEREĞİNİ YAPMALIDIR

 

 Cumhuriyet Savcılğı'ndan  şikayetlerinin gereğini yapmaların ı beklediklerini belirten Avcı ve Ergün; "  Ayrıca mahkeme kararında da, " Dava Konusu işlemlerin uygulamaya devam etmesi durumunda; arzı artırılamayan, yerine geçebilecek bir eşdeğeri olmayan, oluşumu asırlar sürmesine rağmen, kaybı dakikalar içerisinde gerçekleşebilen ve kıt bir kaynak olan nitelikli tarım toprakları ile, ÇARŞAMBA BÜYÜK OVA KORUMA  ALANI'nın doğal dokusunun ciddi zararlara maruz kalabileceği açık olduğundan ortaya telafisi güç ve imkansız zararların çıkabileceği değerlendirilmiştir." hükmü yeralmıştır.

 

YARGI SÜRECİ BEKLENMEDEN SANTRAL MÜHÜRLENMELİDİR

 

Burada yetkililere düşen  Bölge İdare Mahkemesi sürecini ve kararın uygulanması ile ilgili yasal süreci, beklemeden inşaatı durdurmalarıdır. Çarşamba, Samsun Büyükşehir Belediyeleri ve Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bir an önce bu inşaatı mühürlemelidir. Samsun'un ve Türkiye'nin Koronavirüs belası ile uğraştığı bu günlerde bu iinşaatın çalışması sağlık açısından da zararlı olduğu gibi derhal durdurulmazsa , daha büyük zararlara da yol açacaktır. Bizler sorumluluğumuz gereği konunun takipçisi olacağız ve Ovalarımıza zararlı yatırımların gelmemesi için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz." diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Ayvacık, ve, Terme, Ziraat, Odaları, Başkanlarından, Yetkililere, Santral, Çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı