Haber Detayı
19 Mart 2020 - Perşembe 18:14 Bu haber 1654 kez okundu
 
Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Avcı’dan Ekonomik Paket tepkisi!
Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Korona -19 virüsü ile ilgili olarak alınan ekonomik tedbirler arasında da çiftçinin olmamasının dört milyon civarındaki çiftçiyi hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.
EKONOMİ Haberi
Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Avcı’dan  Ekonomik Paket tepkisi!

Açıklanan ekonomik destek paketinde çiftçinin  yok sayıldığini belirten Erdal Avcı paket ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu beklentilerini anlattı.

 

Erdal Avcı, "18 Mart 2020 tarihinde Çankaya Köşkünde yapılan toplantının ardından Sayın Cumhurbaşkanımızı bütün Ayvacıklı Çiftçilerimiz adına Ayvacık Ziraat Odası Başkanlığı olarak destekliyoruz. Ancak Cumhurbaşkanımızın açıkladığı  19 maddelik korona virüsı ekonomik destek programında çiftçimizin “ Ç” sinin bile yer almaması çiftçimizi ziyadesiyle üzmüştür. Zor şartlarda üretim yapan çiftçilerimizin her kesimden daha çok desteklenmeye ihtiyacı vardır.

 

Aylar önce Türkiye Büyük Millet Meclisini ziyaret eden 55 vilayetimizin Ziraat Odalarının Çiftçilerimiz adına yapmış oldukları bölge milletvekillerini ziyaretlerimizde ilettiğimiz sorunlarımız  hala bir çözüme kavuşturulmamıştır. Korona -19 virüsü ile alakalı alınan ekonomik tedbirler arasında da çiftçinin olmaması dört milyon civarındaki çiftçimizi hayal kırıklığına uğratmıştır." dedi.

 

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR 

 

Erdal Avcı, "Örneğin 500 bin TL'nin  altında daire alacak kişiye destek sağlanırken Türkiye’nin, milyonlarca sığınmacının, turistin, sofralarını zor şartlarda üreterek dolduran çiftçimiz neden göz ardı edilmiştir? Sayın Genel Başkanımız başta olmak üzere her milli konuda devletimizin, Milletimizin ve Hükümetimizin yanında olan Ziraat Odalarımızın talepleri ivedilikle dikkate alınarak Sayın Genel Başkanımızın da belirttiği üzere çiftçilerimizin talepleri acil çözüme kavuşturulmalıdır.

 
Bu vesile ile başta Sağlık Bakanımız olmak üzere cefakar ve fedakarca çalışan mesai mefhumu gütmeyen bütün sağlık çalışanlarımızı takdir ve tebrik ediyor her zaman onların yanında olduğumuzu arz ediyoruz." diye konuştu.

 

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı çiftçilerin taleplerini de şöyle sıraladı:

 

  • “Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ve özel bankalara olan kredi borçları faizsiz ertelenmeli veya yapılandırılmalıdır.
  • Üretimin sürdürülebilirliği için bir defaya mahsus faizsiz kredi verilmelidir.
  • Tarım ve hayvancılıkta kullanılan elektrik borçları ile tarımsal sulama borçları faizsiz olarak ertelenmelidir.
  • Ödenmesi gereken destekler biran evvel ödenmelidir.
  • Maliyetlerin düşürülmesi için elektrik fiyatları başta olmak üzere girdi fiyatları indirilmelidir.
  • Bağ-Kur prim borçları başta olmak üzere çiftçilerimizin vadesi gelen tüm ödemeleri ertelenmelidir.
  • Yem fiyatları iyileştirilmeli, hayvancılık yapan üreticilerimize yem kredisi verilmelidir.
  • Son zamanlardaki üreticide hayvan fiyatlarındaki düşüşün önlenmesine dair gerekli tedbirler alınmalıdır.”
  • 2019 yılı ÇKS güncellemeleri uzatılmalı

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Ayvacık, Ziraat, Odası, Başkanı, Avcı’dan, , Ekonomik, Paket, tepkisi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı