Haber Detayı
29 Mayıs 2020 - Cuma 10:43 Bu haber 2621 kez okundu
 
Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı'dan Oltan Köleoğlu Enerji'ye Hodri Meydan
Çarşamba'da Biokütle Enerji Santrali kuran Oltan Köleoğlu Enerji'nin sosyal medyada yayınlanan afişleri yargıya taşıyacağı ve santral karşıtı söylemlerin Halk tarafından kabul görmediği açıklamasına Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı'dan Sert tepki geldi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı'dan Oltan Köleoğlu Enerji'ye Hodri Meydan

 
Samsun'un Çarşamba İlçesi'ne bağlı Eğercili Mahallesi'nde Biokütle Enerji Santrali kuran Oltan Köleoğlu Enerji; özellikle sosyal medyada yayınlanan afişlere tepkisini dile getiren bir basın açıklaması yapmış ve bu konuda yargıya başvuracaklarını bildirmişti.


OKE açıklamasında, biokütle enerji santralerinin, 'bacalarından zehirli gaz çıkaran' ya da 'çevreyi kirletenler' olarak lanse edildiğini, yanlış bilgilerle karalamaya çalışıldığını ileri sürmüş, bu tür çabaların ve  yanlış yönlendirmelerin halk tarafından da artık kabul görmediği bildirilmişti. 

Çocukların istismar edildiğini iddia eden OKE   toplumda yalan yanlış bilgilerle ve afişlerle algı yaratılmaya çalışıldığını da iddia etmişti.

Bu açıklamaya vatandaşların yanısıra en sert tepki Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı'dan geldi.

Erdal Avcı bir açıklama yaparak, OKE'yi Devleti istismar etmekle suçladı ve kınadığını açıkladı. Erdal Avcı OKE'ye de çağrıda bulunarak şunları söyledi:

" Baştan beri söylediğimizi buradan tekrar ediyorum Madem yaptığınız işten  bu kadar eminsiniz; Samsun Meydanı'nda veya Çarşamba Meydanı'nda bu konuyu tartışalım. Ehemmiyet vermedi dediğiniz  Çarşamba  ve Samsun Halkı da bizi dinlesin!" 

 

OKE Açıklamasında şu iddialarda bulunmuştu:

KARA PROPAGANDA


Bilimsel araştırma kurumları ve uluslararası kuruluşlarının biokütle enerji santrallerini, 'temiz, yeşil ve yenilenebilir' olarak tanımladıklarına dikkat çekilen açıklamada, "Dünyada süratle artan örneklerine rağmen Samsun'da bazı çevreler tarafından bu santrallerin halkın gözünde zehir saçan ve ölümcül olarak empoze edilmeye çalışılması açık açık kara propagandadır. Bununla ilgili hazırladıkları kızıl afişler ise başlı başına toplumu aldatmaya yöneliktir. Çünkü kullandıkları ifadeler ve ibarelerin biokütle enerjisi ile uzaktan yakından ilgisi yoktur" denildi.

ÇOCUKLARI İSTİSMAR EDİYORLAR


Açıklamada, özellikle oksijen tüpüne bağlı çocuk fotoğrafları ile kararmış ciğer resimlerinin kullanıldığı afişlerle halkta biokütle enerji santralleri karşıtlığı yaratılmak istendiği vurgulanarak; "Bunlar tamamen yatırımı engellemeye yönelik maksatlı yayınlardır. Bu şekilde halkı korkuya sevk etmek çocuk ve sağlık sembollerini istismar etmek de suçtur. İnsanları kandırarak etkilemeyi hedef alan bu psikolojik operasyonların arka kısmında çok daha farklı hedefler ve gayeler olduğu da ortadadır. Bunu da zaten HDP milletvekilinin ağzından duyulmuştu" denildi.

 

DEVLETİN İTİBARINI ZEDELEMENİN PEŞİNDELER


Halkı istismar edip kalkan yaparken, sürekli yanlış ve kirli bilgiyi kamuoyuna servis edenlerin artık iyi bilinmesi ve bunlara fırsat verilmemesi gerektiği belirtilen açıklamada; "Çarşamba'nın dolayısı ile Samsun'un yatırımlardan mahrum kalmaması çaba gösterenler, hem istihdama, ham de köylünün yüz milyonlarca liralık ek gelirine darbe vurmaya çalışmaktadırlar. Bu davranışın arka planı devlet ve millet düşmanlığına kadar gider, gidiyor. Adeta; 'İnsanlar akciğer kanseri olacak. Ovada tarım yapılmayacak’ yalanının propagandası yapanlar halka; ‘Buna izin veren devlet sizin ölmenizi istiyor. Devlet sizin sağlığınızı umursamıyor’ algısı uyandırarak, Türkiye’nin itibarını zedelemenin peşindedirler" ifadesi kullanıldı.

Açıklamanın son bölümünde yalan yanlış bilgiler verip, çocukları da istismar edenler hakkında suç duyurusunda bulunulacağı da bildirildi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Ayvacık, Ziraat, Odası, Başkanı, Erdal, Avcı'dan, Oltan, Köleoğlu, Enerji'ye, Hodri, Meydan,
Yorumlar
Haber Yazılımı