Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 20:09 Bu haber 3582 kez okundu
 
Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı Fındık Fiyatlarında Maliyete Dikkat çekti
Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Fındığın Maliyetinin 12.30 Lira Olduğunu, Fındık fiyatları açıklanmadan önce Tarım ve Orman Bakanlığı'nın maliyet raporlarını mutlaka dikkate alması gerektiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı Fındık Fiyatlarında Maliyete Dikkat çekti

Fındık fiyatları ile ilgili olarak yazılı bir basın açıklaması yapan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Fındığın Maliyetnin enflasyon rakamları dikkate alındığında en az 14, 45 Lira olduğunu, Fındık fiyatları açıklanmadan önce Tarım ve Orman Bakanlığı’nın  maliyet raporlarını mutlaka dikkate alması gerektiğini söyledi.

ÇİFTÇİLERİN YÜZDE 95’İ EN AZ BİR BANKAYA BORÇLU

                Samsun Ziraat Mühendisleri Odası Başkanlığı tarafından 1 kg fındığın maliyetinin 12.30 TL olarak hesaplandığını belirten Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı,  “ Buna enflasyon rakamlarını da eklediğimizde bu rakam 14.45 tl ye çıkmaktadır. Ayrıca taban arazideki fındık maliyeti ile eğimli arazideki fındık maliyeti aynı olmayacağından  ayrı ayrı hesaplanmalı ve açıklanacak rakam Karadenizli çiftçinin tek geçim kaynağı olan fındıkta yüz güldürmelidir.

                Çiftçimizin 95 inin en az bir bankaya, 60 ının 2 bankaya, 40 ının 3 bankaya borcu bulunmaktadır.Karadeniz Bölgesi insanının geneli inşaat sektöründen geçimini sağlamaktayken 2018-2019 yıllarında inşaat sektörü tabir caizse dibe vurmuştur. Daha önceki yıllarda ilçemize bağlı köylerde 60 yaşın altında insan bulamazken bu yıl insanlarımızın çoğu gurbete gidememiş ve köylerde işsiz gençlerimizin sayısı hızla artmıştır.” Dedi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Ayvacık, Ziraat, Odası, Başkanı, Erdal, Avcı, Fındık, Fiyatlarında, Maliyete, Dikkat, çekti,
Yorumlar
Haber Yazılımı