Haber Detayı
26 Ekim 2020 - Pazartesi 17:04 Bu haber 2514 kez okundu
 
Ayvacık Ziraat Odası Çevre Müdürlüğü'nü Santral İle İlgili Olarak Göreve Davet Etti
Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Çevreye gaz salan ve tarım arazilerine kirli sularını boşaltan Çarşamba Biyokütle Enerji Santraline göz yumulduğunu belirterek, Samsun Çevre İl Müdürlüğü'nü Göreve Davet Etti
SİVİL TOPLUM Haberi
Ayvacık Ziraat Odası Çevre Müdürlüğü'nü Santral İle İlgili Olarak Göreve Davet Etti

TARIM ARAZİLERİNDE ÇİFTE STANDART

 

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Santralin 180 dönüm tarım arazisini işgal ermesine rağmen göz yumulduğunu, santralden çıkan atıkların tarım arazilerine boşaltıldığını ve gaz Salı8nımına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın müdahale etmediğini söyledi

 

Santralin faaliyete geçmesi sonrasında bir basın açıklaması yapan Erdal Avcı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“ Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan torba yasada hobi bahçesi olarak tarım arazilerine kurulan 20-30 metrekarelik yerlere 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası gelmesi öngörülürken 2016 yılında bakanlar kurulu kararıyla nitelikli tarım ovası ilan edilen Çarşamba Ovasına kurumu devam eden zehir santralinin 180 dönüm tarım arazisini işgal etmesi ve kurulan zehir santralinin Samsun tarımını bitireceği aşikarken 3 tane mahkeme kararına rağmen neye göre devam ettiği anlaşılmamaktadır.

 

HANGİ GÜÇLER BU SANTRALİN ARKASINDA ?

 

 Bu kadar mı tezat olur? 20-30 metrekarelik hobi bahçelerine hapis cezası Samsun tarımını bitirecek olan zehir santraline ödül gibi müsamaha gösterilmesi hükümetin tarım politikasında ki zikzakların en açık örneğidir. Hangi güçler bu zehir santralinin arkasında durmaktadır ki mahkeme kararlarını zehir santralinin sahipleri yok hükmünde sayarak inşaata ve tarım arazisini doldurmaya devam etmektedir.

 

SANTRALDEN ÇIKAN SULARA NEDEN CEZA YAZILMIYOR ?

 

Temizlik adı altında santralde yapılan çalışmalar neticesinde kanallara verilen su neye göre gelişi güzel verilmektedir. Toplumun ortak kullanımında olan bir kanala köydeki Hasan Emmim , Mehmet Dayım  bir el arabası kemre dökse devletin zabıtası ve Çevre İl Müdürlüğü yakasına yapışırken kanaldaki bütün canlılara ve çevreye zarar veren zehir santralinden çıkan bu sulara hiçbir yaptırım yapılmaması akıllara zarar bir hadisedir.

 

Buradan Çevre İl Müdürlüğü’nü, Çarşamba Hıfzıssıhha Kurulunu ve Çarşamba Belediyesini göreve davet ediyoruz.  “

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Ayvacık, Ziraat, Odası, Çevre, Müdürlüğü'nü, Santral, İle, İlgili, Olarak, Göreve, Davet, Etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı