Haber Detayı
14 Aralık 2019 - Cumartesi 15:14 Bu haber 1590 kez okundu
 
Ayvacık Ziraat Odası’ndan Bordo Bulamacı Uyarısı
Ayvacık Ziraat Odası tarım danışmanları, fındığın en büyük düşmanı olan küllenme hastalığı ve diğer zararlılarla mücadeleye karşı çiftçilere 'bordo bulamacı' uyarısı yaptı
EKONOMİ Haberi
Ayvacık Ziraat Odası’ndan Bordo Bulamacı Uyarısı

Fındık sezonu bitti, fındık bahçelerinde kış bakımı başladı. Ayvacık Ziraat Odası tarım danışmanları, çiftçilere fındık ocaklarının korunması ve ocakların en büyük düşmanı olan küllenme hastalığı ve diğer zararlılarıyla mücadele konusunda uyarılarda bulundu.
 
Danışmanlar, külleme, bakteriyel yanıklık ve gövdede yosunlaşma gibi tüm olumsuzluklara karşı 'bordo bulamacı' kullanılması gerektiğine dikkat çekti.
 
KÜLLENMEYİ ÖNLÜYOR
 

Ayvacık Ziraat Odası tarım danışmanları tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Bordo bulamacı nemden dolayı en çok bizim bölgemizin kullanması gerekiyor. Nemden kaynaklanan mantari hastalıklara karşı külleme, bakteriyel yanıklık ve gövdede yosunlaşma için aklımıza gelecek her türlü olumsuzluklara karşı bordo bulamacı kullanılmalıdır. Fındıkta  3-5 sene sonra külleme hastalığının şiddeti arttığında artık fındıklarımız dayanamayacak kurumalar olacaktır.

 

Bunu yaşamamak için bölgemizde mutlaka hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Bu yüzden bordo bulamacını fındık bahçelerimizde mutlaka kullanmalıyız. Hastalıklarla ve zararlılarla yapılacak mücadeleler tüm bölgede belirlenen bir zaman diliminde tüm üretici,ler tarafından  yapılırsa daha olumlu sonuç verir."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Ayvacık, Ziraat, Odası’ndan, Bordo, Bulamacı, Uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı