Haber Detayı
08 Temmuz 2020 - Çarşamba 18:04 Bu haber 955 kez okundu
 
Ayvacık Ziraat Odası'ndan Rekolte Uyarısı
Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, fındıkta rekolte belirlenirken yaşanan sorunların dikkate alı8nması gerektiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
Ayvacık Ziraat Odası'ndan Rekolte Uyarısı

Rekolte Tahmin Komisyonu toplantısı öncesinde bir açıklama yapan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Fındık rekolte tahmini açıklanmadan önce ,rekolteyi etkileyen faktörlerin mutlaka dikkate alınması gerektiğini bildirdi.

 

Erdal Avcı konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

“Bilindiği üzere Fındık Rekolte tahmin açıklanması 2016 yılından itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. İl Tarım Müdürlüğü Başkanlığında kurulan Rekolte Tahmin Komisyonlarının sahada yaptıkları çalışmalar sonucu fındık rekoltesinin açıklaması Temmuz ayı içerisinde yapılmaktadır.  

 

Fındık rekolte tahmini açıklanmadan önce ,rekolteyi etkileyen faktörlerin mutlaka dikkate alınması gerekir.

 

Son yıllarda Fındık Bahçelerinde görülen külleme hastalığı bu yılda önemli ölçüde kayıplara neden olmuştur. Ayrıca nisan ayında yüksek rakımlı bölgelerde bir kısım fındık bahçelerinde soğuk ve don zararı meydana gelmiştir. Fındık tarımında en önemli zararlılardan olan fındık kurdu ve fındık kokarcası mücadelede de yağışların etkili olduğu ilaçlama döneminde yeteri kadar kimyasal mücadele yapılamamıştır. Bunun neticesinde sarı karamuk ve kara karamuk şeklinde dökülmeler meydana gelmiştir.

 

Son günlerde ise aşırı sıcaklardan dolayı ve fındıkta sulama imkanlarının kısıtlı olmasından dolayı fındık yapraklarında haşlanma, kuruma ve çotanaklarda dökülmeler meydana gelmiştir.

 

Sonuç olarak rekolte tahmin komisyonunun tahmini raporu hazırlanırken yukarıda ki arz ettiğimiz konuların dikkate alınması çiftçilerimizin mağduriyetini giderecektir.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Ayvacık, Ziraat, Odası'ndan, Rekolte, Uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı