Haber Detayı
22 Haziran 2020 - Pazartesi 20:12 Bu haber 996 kez okundu
 
Ayvacık Ziraat Odası'ndan Tarım Bakanı Pakdemirli'ye Çağrı
Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı da bir basın açıklaması yaparak, Tarım Arazilerine Hobi Bahçesi bile yaptırılmasına izin vermeyeceğini açıklayan Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'nin aynı hassasiyeti Çarşamba Ovası'nda yapımı devam eden biyokütle santrali konusunda da göstermesini istedi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Ayvacık Ziraat Odası'ndan Tarım Bakanı Pakdemirli'ye  Çağrı

 

Tarım Bakanı  Bekir  Pakdemirli 17 Haziran'da CNNTÜRK ‘de  katıldığı bir programda,  Tarım arazilerine Hobi Bahçesi yapılmasına bile müsaade etmeyeceğini söylemişti.

 

Erdal Avcı, "Ayvacık Ziraat Odası Başkanı olarak Sayın Tarım ve Orman Bakanımızın hobi bahçeleri konusundaki hassasiyetini 2016/9620 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Büyük Ova statüsü kazanan Çarşamba Ovamıza kurulmak istenen zehir santrali içinde göstermesini Samsunlu Çiftçilerimiz adına arz ediyorum." dedi.,

 

Bekir Pakdemirli'nin CNN Türk'te yayınlanan haber metnşi aynen şöyle:

" Covid-19 Salgının yalnızca halk sağlığı krizi gibi olmadığını dile getiren Pakdemirli, tabiata, özellikle de toprağa ne kadar bağımlı olunduğunun hatırlandığını söyledi. Toprağın değiştirici, dönüştürücü ve yenileyici gücünün beslenmeden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata kadar bütün politikaları belirlediğini anlatan Pakdemirli, çölleşme ve arazi tahribatının da hafife alınacak bir çevre problemi olmadığını söyleyerek, geri dönülmez sonuçları olan, beraberinde köklü sosyal sarsıntıları getiren büyük bir problem olduğunu ifade etti.

 

 Çevre problemleri de aynen böyledir. Ne sınır tanır ne de ekonomik gelişmişlik. Öyle ki dünyanın bir yerinde tahrip olan ormanın, hoyratça kullanılan kaynakların, verimliliğini kaybeden toprakların yol açtığı sonuçlar, kısa veya uzun vadede herkesi etkilemektedir" dedi. Türkiye'nin sahip olduğu iklim ve topografya şartlarına bağlı olarak yüzde 22,5'inin yüksek çölleşme riski altında olduğunu anlatan Pakdemirli, çölleşmeyle mücadele etmeksizin kırsal kalkınmayı sağlamak ve fakirliği azaltmanın mümkün olmadığına dikkat çekti.

 

Bakan Pakdemirli Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile tarım arazilerinin, Türkiye genelinde ilçe bazında belirlenen 'Yeter Gelirli Arazi Büyüklüğü' altında bölünmesinin önüne geçtiklerini söyledi. Yani daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse; biz ne aradaki aracılar kazansın diye tarım arazilerimizi çölleşmenin kucağına atabiliriz, ne suyumuzun bu kadar fütursuzca kullanılmasına müsaade edebiliriz, ne de insanımızın tarıma olan ilgisinin kullanılarak kandırılmasına göz yumabiliriz" dedi.

Arazi tahribatının hızlı ilerlediği illerdeki ovaları koruma altına aldıklarını söyleyen Bakan Pakdemirli, 7 milyon hektar alana sahip, 265 ovanın tarımsal SİT alanı ilan edildiğini belirtti. Pakdemirli, koruma altına alınan ova sayısını, 2023 yılına kadar 300'e çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti. 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Ayvacık, Ziraat, Odası'ndan, Tarım, Bakanı, Pakdemirli'ye, , Çağrı,
Yorumlar
Haber Yazılımı