Haber Detayı
28 Kasım 2017 - Salı 12:28 Bu haber 3667 kez okundu
 
Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva Samsun'da
Bir konferans için Samsun'a gelen Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ve Türkiye Kamu-Sen İl Başkanı Levent Kuruoğlu Vali Osman Kaymak'ı ziyaret etti.
- Haberi
   Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva Samsun'da

Türk-Eğitim-Sen’in bu akşam saat 18.00’de Bafra’da düzenleyecek olduğu ‘Türk Dünyasının Sorunlarının Çözülmesinde Aydınların Rolü' konulu konferansa katılmak üzere ilimize gelen Azerbaycan Bakü Bağımsız Milletvekili Ganire Paşayeva  Samsun Valisi Osman Kaymak'ı ziyaret etti.

Vali Osman Kaymak, Ganire Paşayeva’nın vatansever ve milliyetçi duruşuyla Türk halkının gönlünde bir karşılığı olduğunu söyledi.

        Ganire Paşayeva ise; vatandan vatana selam getirdiklerini dile getirerek, “Oradaki kardeşlerinizden sizlere, güzel Samsunumuza selamlar getirdik.  Tabii ki biz rahmetli Haydar Aliyev’in dediği gibi, bir milletin iki devletiyiz. Birlik ve beraberliğimiz inşallah daha da güçlenecek. Çünkü daha da zorlaşan bir bölgede yaşıyoruz. Birbirimize daha çok sahip çıkacak, destek olacak ve haksızlıklara karşı birlikte mücadele edeceğiz.  Çok şükür Azerbaycan-Türkiye ilişkileri her konuda kalkınmıştır. En son Bakü-Tiflis demiryolu projesi bölgemiz ve iki kardeş devlet için çok önemlidir, yüzyılın projesidir.
        Kardeş şehir Samsun’a güzel bir Karabağ Parkı çok yakışacaktır. Devletlerimiz arasında çok güzel işbirliği var ama bölgelerimiz arasındaki işbirliği de çok önemli. Potansiyelimiz çok. O yüzden insanlarımızın ilişkilerinin iyi olması, birbirine sahip çıkması çok önemli. ” dedi.

        Azerbaycan’ın topraklarının yüzde yirmisinin işgal altında olduğunu hatırlatan Ganire Paşayeva, “Bir milyon insanımız göçmen, evine dönemiyor. Bizim en büyük mücadelemiz topraklarımızın işgalden kurtulması. Bu konuda da kardeş Türkiye sağ olsun her zaman, her platformda yanımızda. Artık uluslararası platformda bir devleti görenler biliyorlar ki; diğerinin haklarını savunacak. Bu güzel bir şey. Azerbaycan yoksa Türkiye savunacak, Türkiye yoksa Azerbaycan savunacak. Bu ruhu gençlerimize vermemiz lazım. Maalesef bölgemizde oyunlar oynanıyor ve genç nesillerimizin bunların farkında olması gerekiyor. İnşallah Bafra’da gençlerimizle bunları konuşacağız. Dünyada gördüklerimizi, durumu, neler olduğunu konuşacağız. İnşallah gençlerimizle böyle toplantılarımız artar.” şeklinde konuştu.

        Samsun’un kahraman şehir olduğunu belirten Ganire Paşayeva, “Samsun’un gönlümüzde başka bir yeri var. Samsun’da olmaktan dolayı çok mutluyuz. Her zaman yanınızdayız. Azerbaycan’daki on milyon nüfusun on milyonu da Türkiye’nin yanında. Biz hep, ‘Türkiye’nin ayağına değen taş bizim canımızı acıtır.’ deriz. O yüzden Samsunumuz da Türkiyemiz de hep güçlü olsun.” diye konuştu.
        Ziyaretin sonunda Ganire Paşayeva, Azerbaycan’ın en tarihi bölgesi İçeri Şehir’in tablosunu ve kendi yazmış olduğu iki kitabını Vali Kaymak'a hediye etti.  Vali da  kendisine Samsun Olgunlaşma Enstitüsü tarafından yapılan el emeği lale motifli tablo ve fular hediye etti.

        Ziyarette ayrıca, Türk Eğitim-Sen Bafra Temsilcisi Hakan Eroğlu ve yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , , , Azerbaycan, Milletvekili, Ganire, Paşayeva, Samsun'da,
Yorumlar
Haber Yazılımı